Jump to content

Alkol Bağımlılığı ve Kadın...


Renan

Önerilen Mesajlar

Balıklı Rum Hastanesi Vakfı Anatolia Bağımlılık Tedavi Kliniği Şefi Doç. Dr. Ayhan Kalyoncu, son 10 yılda tedavi için başvuran kadın hasta sayısının 2 katına yükseldiği ve bunların yüzde 45'ini ev kadınlarının oluşturduğunu söyledi.

 

Doç. Dr. Kalyoncu, kadınlar, özellikle de ev kadınları arasında alkol kullanımının arttığına dikkat çekti.

 

Tedaviye başvuranlar arasında 35-45 yaş grubunun daha fazla olduğunu belirten Doç. Dr. Kalyoncu, ''Hastane bünyesinde 1995 yılında Alkol Tedavi Kliniği'ni açtımız zaman tedavi için müracaat eden hastaların 10'da 1'ini kadınlar oluşturmaktaydı. Son 2.5 senelik verilerde bu oranda ciddi değişim söz konusu. Şimdi 5 erkeğe karşılık 1 hastayı kadınlar oluşturuyor" dedi.

 

Son 10 senede tedaviye başvuran kadınların sayısı 2 katına kadar yükseldiğine dikkat çeken Kalyoncu, "Bunların yüzde 45'ini ev kadınları oluşturuyor. Kanaatimize göre, bunda ev kadınlarının alkole geçmişte olduğundan çok daha kolay ulaşabilir olması önemli bir etmen'' ifadesini kullandı.

 

Ev kadınlarının kendi aralarında çay, pasta ve kahve eşliğinde düzenledikleri günlerin artık dış mekanlarda alkol alınan toplantılar haline dönmeye başladığını kaydeden Kalyoncu, ''Bunun yanı sıra ev kadınlarının eğitim düzeyi hızlı yükseliyor ve üniversite mezunu insanlar ev kadını oluyor. Bu, kadının yaşamsal tatmininde çok önemli bir engel. Kadınlar birkaç nesil önce günlerini iş yaparak geçirirken, günümüzde özellikle büyük kentlerde yaşayanlar yemek dahil temizliği bile yardımcılarına yaptırıyor. Kendisi de öğlen arkadaşlarıyla bir yerde buluşarak o mekanda birkaç kadeh içki alıyor'' diye konuştu.

 

Çoğu orta ve üst sınıf kadın

 

Sosyo ekonomik düzeyi orta ve üst sınıf kadınlarda alkol tüketiminin daha fazla olduğuna dikkat çeken Kalyoncu, kişilerin çok nadiren kendi istekleriyle tedaviye başladığını, zorunlu kalındığı zaman gelindiğini söyledi.

 

Üzerlerindeki toplumsal damgalama daha fazla olduğu için kadınların erkeklere göre daha zor tedaviye geldiğini belirten Doç. Dr. Kalyoncu, ancak alkolü bırakmada kadınların daha başarılı olduğunu bildirdi.

 

Doç. Dr. Ayhan Kalyoncu, alkol alan kadınların erkekler kadar dağıtmadığını, ancak alkolden dolayı sonradan yaptığı şeyleri hatırlamak istemeyen pek çok hastaları bulunduğunu sözlerine ekledi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...