Jump to content

Dee Dee Bridgewater


Scarface

Önerilen Mesajlar

Dee Dee Bridgewater (d. 27 Mayıs 1950), Amerikalı Caz sanatçısıdır.

 

 

Memphis, Tennessee'de doğmuştur ve çok genç yaşta caz müziği ile tanışmıştır. Henüz 16 yaşındayken Rock ve R&B müzik tarzı olan bir grubun üyesi olmuştur. Bu, aynı zamanda Motown Records'un da başlangıç yıllarıdır. Fakat Dee Dee, o dönemde daha çok Pop sanatçısı olarak bilinmiştir ve Motown Records, Steve Wonder'da da olduğu gibi, Dee Dee'nin sözleşmelere imza atabilecek yaşa gelmesi için 2 yıl beklemek zorunda kalmıştır. Dee Dee için bu dönem, Pop hayallerinin sonu olmuş, caz müzik dönemi başlamıştır.

 

 

18 yaşında Michigan State Üniversitesi'ne kaydolmuş ve saksafon sanatçısı Andy Courtridge'in grubuna katılmıştır. Bir süre burada kaldıktan sonra 1969 yılında Illions Üniversitesi'ne geçmiş ve üniversitenin caz orkestrasının şefi olan John Garvey'in dikkatini çekmiştir. 1970'de Cecil Bridgewater ile tanışmış ve aynı yıl içinde evlenip New York'a yerleşmiştir.

 

 

Dee Dee, 1971 yılında ünlü olmaya başlamış ve Thad-Jones-Mel Lewis Orkestrası'na katılmıştır. Bu yıllarda Dizzy Gillespie, Sonny Rollins, Dexter Gordon ve Max Roach gibi sanatçılar ile çalışma şansını yakalamış ve 1974'te The Wiz Müzikali'ndeki rolüyle Tony Ödülü'nü kazanmıştır. Aynı yıl Atlantic Records'a bağlı olarak Melvin Ragin, David T. Walker ve Ed Green ile ilk uzun çalarını piyasaya çıkartmış, bunu 1978'de Elektra'dan çıkartacağı Just Family albümü izlemiştir.

 

 

1984'te rol aldığı Sophisticated Ladies Müzikali ile Fransa'ya turneye gitmiş, çok iyi notlar almış, turne sonrası Fransa'ya yerleşmiştir. 1986'da Lady Day gösterisinde Billie Holliday rolüne çıkmış ve 1987'de Fransa'da büyük beğeni toplayan "Live" adlı ilk albümünü yayınlamıştır. 1991'de Archie Shepp ile Black Ballad'da yer almış ve ikinci konser albümü olan Montreux'ü yayınlamıştır. 1997 yılında Ella Fitzgerald adlı albümü ile dünya çapında tanınmış ve 2 Grammy Ödülü birden kazanmıştır.

Dee Dee Bridgewater ayrıca, 2002 yılının Nisan ayında İstanbul'da bir konser vermiştir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...