Jump to content

Kenny Clarke


Scarface

Önerilen Mesajlar

Kenny Clarke, (gerçek adı; Kenneth Spearman Clarke), (d. 9 Ocak 1914, Pittsburgh - ö. 26 Ocak 1985, Paris), ABD'li caz davulcusu, vurmalı çalgılar yorumcusu, bebop tarzı önderlerindendir.

 

 

1935 yılında Roy Eldridge'e, 1937'de Edgar Hayes'e, 1939 -1940 yıllarında Teddy Hill'e eşlik eden Clarke, birkaç ay süreyle Louis Armstrong ve Ella Fitzgerald'ın arkasında çalmıştır. 1941 -1942 yıllarında Benny Carter, Coleman Hawkins ile çalışan sanatçı, 1946 yılında Dizzy Gillespie'nin topluluğuna katıldı. 1952'de Modern Jazz Quartet'in kurucuları arasında yer aldı.

 

1956 yılında Jaques Hèlian'ın orkestrasında çalmak üzere gittiği Fransa'ya yerleşti. Modern davulun önde gelenlerinden olan Kenny Clarke, Amerika’dan Fransa'ya çalmaya gelen müzisyenlere yardımcı oldu. Avrupa cazının en zayıf noktası olan davulun geliştirilmesinde Clarke'ın büyük katkıları oldu. Kendisi gibi bir caz ses yorumcusu olan Carmen Mc Rae ile evlendi.

 

 

Minton's Playhouse'da önemli çalışmalar yaptı. Burada Gilllespie ve Charlie Parker ile birlikte bebop tarzını yarattı. Davulu yepyeni bir üslupla çalan Kenny Clarke, kontrzilin işlevini değiştirerek, ona sürekli temel tempoyu vurma görevini yükledi. Noktalama ve uygulamayı groskes'e aktardı.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...