Jump to content

Grant Green


Scarface

Önerilen Mesajlar

Grant Green (d. 6 Haziran 1935 St. Louis – ö. 31 Ocak 1979 New York; bazı kaynaklara göre doğum yılı 1931'dir) jazz bestecisi ve gitaristi.

 

 

Genellikle Blue Note Records altında müzik yapan Green kariyeri boyunca hard bop, soul jazz, bebop türünde eserler verdi. Eliştirmenler Michael Erlewine ve Ron Wynn'e göre o yaşarken görmesi gereken saygıyı görememiş ve olması gerektiği kadar meşhur olamamış bir jazz gitar kahramanıydı. Onlara göre Green'in müziği diğer jazz gitaristleriyle karşılaştırıldığında anında tanınabilirdi.

 

 

Grant Green St.Louis, Missouri'de dünyaya geldi. Profesyonel kariyeri 12 yaşında başladı. Charlie Christian, Charlie Parker, Ike Quebec, Lester Young, Jimmy Raney, Jimmy Smith ve Miles Davis onu müzikal anlamda etkiledi. St.Louis'deki ilk kayıtlarını tenor saksofoncu Jimmy Forrest ve davulcu Elvin Jones ile gerçekleştirdi. Green St.Louis'de bir barda çalarken Lou Donaldson tarafından keşfedildi ve Donaldson ile beraber 1959-1960 yılları civarında New York'a geldi.

 

 

Lou Donaldson sayesinde Blue Note Records'dan Alfred Lion ile tanışan Green, Lion'ı öyle etkilemiştir ki, Lion ona diğer albümlerde eşlikçi olarak görev vermektense, kendi albümünü yapmaya karar vermiştir. Green'in Blue Notes ve Lion ile olan ilişkisi 1960'ların ortalarına kadar devam etmiştir. Green, Blue Notes'da kimsenin yapamadığı kadar çok albümde lider müzisyen olarak yer almıştır. Lider olarak yer aldığı ilk albümü ise Grant's First Stand idi. Aynı sene Green Street ve Grantstand adındaki albümlerde de lider olarak yer aldı.

 

 

Idle Moments (1963) ve Solid (1964) Green'in en iyi kayıtlarından ikisi olarak kabul edilmektedir.

1966 itibariyle Blue Notes ile yollarını ayıran Grant Green, 1967-1969 arasını kişisel problemleri ve eroin bağımlılığından dolayı nispeten sessiz geçirmiştir.

 

 

1969 yılından işine grei dönen Green, Green is Beautiful gibi başarılı kayıtlar gerçekleştirmiştir. Ayrıca The Final Comedown filminin müziklerini de yapmıştır. 1978 yılının çoğunu hastanede geçirmiş; ancak doktorlarının tavsiyesine uymayarak çalışmaya devam etmiştir. 31 ocak 1979'da New York'ta arabasında kalp krizi geçirmiş ve ölmüştür. Grant, St.Louis'deki Greenwood Mezarlığında toprağa verilmiştir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...