Jump to content

Art Tatum


Scarface

Önerilen Mesajlar

Art Tatum, ABD'li caz piyanisti ve virtiözüdür. Asıl adı Arthur Tatum Jr.'dır. 13 Ekim 1909'da Ohio'da dünyaya geldi. 5 Kasım 1956'da ise hayata veda etmiştir. Yaşadığı dönemde ve kendisinden sonra gelen cazcılar içindeki "en iyi piyanist"lerden birisi, belki de en iyisidir. Caz piyanisti ve eğitmeni Kenny Barron "- Onun tüm plakları bende vardı ve hiç birisini dinlemezdim. Çünkü ne zaman dinlesem ellerimi salar, çalışmayı bırakırdım." demiştir. Bazı caz müsizyenleri onu dünyanın sekizinci harikası olarak görürler.

 

 

Tatum ABD'de Ohio eyaletinin Toledo şehrinde doğdu. Bebekliğinde başlayan ve ilerleyerek onu neredeyse kör bırakan ileri derecede katarakt yüzünden geçirdiği birkaç ameliyat sonrasında bile görme yetisi zayıf olarak hayatını sürdürdü. Çocukluğunda başladığı piyanoyu Cleveland'da profesyonel olarak çalmaya başladı. 1932'de New York'a göç edene kadar bu şehide çalmaya devam etti.

Annesine ait notaları ve plak kayıtlarında dinlediği ve genelde düet olarak çalınan parçaları piyanosunda birebir çalmaya çalışırken kendisine ait olan ve daha sonra gelenlerin bile taklit edemedikleri hızlı ve etkin piyano çalma tekniğini keşfetti.

 

 

Kendisine ait bu hızlı çalma yeteneğini yüzünden genellikle başkalarının uyum sorunu çekmesi yüzünden, hemen hemen tüm parçalarını tekli olarak çalmıştır. 1940'ların başında basçı Slam Stewart ve gitarist Tiny Grimes ile kaydettiği taş plaklar da mevcuttur.

1956'da Los Angeles, Kaliforniya'da böbrek yetmezliği sonucu hayatını kaybetti.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...