Jump to content

Ahmet Muvaffak Falay


Scarface

Önerilen Mesajlar

Ahmet Muvaffak Falay (d. 1930, Kuşadası, Türkiye, Türk caz trompetçisidir.

 

 

Ankara Konservatuvarı'nda 7 yıl trompet ve piyano çalıştı. 1960 yılında sanatçı, Almanya Köln'deki Kurt Edelhagen'in Radyo Orkestrası’na katıldı. Daha sonra Kenny Clarke-Francy Boland Big Band grubuna katıldı. 1965 yıından sonra İsveç'e yerleşti. 1970 yılında Dizzy Gillespie Reunion Orchestra’ya katıldı. Pek çok sanatçı ile çalıştıktan sonra 1985 yılında kendi caz grubunu kurdu.

 

 

Kuşadası doğumlu büyük caz ustası Muvaffak “Muffy” Falay’ın heykeli, Kuşadası Festivali ve Altın Güvercin Müzik Yarışması programı çerçevesinde doğduğu kente dikildi.

 

 

Türkiye'nin yetiştirdiği en büyük caz sanatçılarından, dünyaca ünlü trompet ustası Muvaffak “Muffy” Falay’ın heykeli, ünlü heykeltıraş Tülin Atalay tarafından yontuldu. Kuşadası Belediyesi tarafından yaptırılan ve Kalekapısı’na konulan heykelin açılışı bugün gerçekleştirilen muhteşem bir törenle yapıldı. Törende konuşan Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, Kuşadası’nın yetiştirdiği değerlere sahip çıkmayı bir görev olarak gördüklerini belirterek, Muvaffak Falay gibi Kuşadası’nda yetişen dünyaca ünlü bir müzisyenin heykelini yaptırdıkları için büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Kuşadası’nın isminin kültür ve sanat ile anılması için önemli çalışmalar yaptıklarına dikkati çeken Başkan Altungün, ““Bu bizim açımızdan bir vefadır. Muvaffak Falay gibi bir değere sahip çıktık. Falay’a sadece Kuşadası değil tüm Türkiye sahip çıkmalıdır” dedi.

 

 

1930 yılında Kuşadası’nda doğan ve 1942 yılında Kuşadası bandosunda ünlü şef Halil Bereket ile birlikte başladığı müzik hayatında çok büyük başarılara imza atan Maffy Falay, daha sonra İsveç’e yerleşti. Geçen yıl 80’nci doğum gününü memleketi Kuşadası’nda verdiği konser ile kutlayan dünyaca ünlü trompetçi Falay, “Bu yaştan sonra tek isteğim sakin bir yere yerleşip, Türk ezgilerini armonize etmek ve yetenekli genç trompetçileri yetiştirmek. Kuşadası’na dönmeyi düşünüyorum” demişti. Bu açıklamanın ardından yaşarken doğduğu şehre heykeli dikilen Falay, açılışta yaptığı konuşmada tarifi imkansız bir mutluluk ve gurur duyduğunu belirterek, Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün’e teşekkür etti. Daha sonra heykelin açılışını Başkan Altungün ve Falay birlikte yaptı.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Ahmet Gazi Camii Efsanesi – Aydın

   “Eskiçine köyündeki Ahmet gazi Camiinin dış duvarları tamamlanmış, sıra kubbenin yapımına gelmiştir. Halk caminin bitimini sabırsızlıkla beklemektedir. Kubbe bir gece bir bütün olarak caminin üzerine konuvermiş. Halk kubbenin Allah tarafından kondurulduğuna inanmaktadır.”

   , Yer: Antik Medeniyetler, Mitoloji ve Efsaneler

  • Gazel (Gönlüm Esîr-i Çâh-ı Zenahdân Olup Gider)Ahmet Paşa

   Gönlüm esîr-i çâh-ı zenahdân olup gider Bî-çâre neylesün yiri zindân olup gider   Gün yüzlüler hevâsına düşen bulut gibi Yile virüp karârını giryân olup gider   Zülfün misâfir itse beni ta’n değül ki müşg Çinden bu cevr ile ciğeri kan olup gider   Sünbül saçun seher yili seyrân idüp gelür Reyhân hatun kohusına hayrân olup gider   Ol şem‛-i cem‛ giceleri ağlatmağa beni Meclislere rakîb ile handân olup gider   Çevgân salarsa turralarun top yirine ger Yüz baş ayakda her yana galtân

   , Yer: Divan Edebiyatı

×
×
 • Yeni Oluştur...