Jump to content

Andrzej Przybielski


Scarface

Önerilen Mesajlar

Andrzej Grzegorz Przybielski (9 Ağustos 1944 – 9 Şubat 2011) Bydgoszcz, Polonya’da doğdu. avant-gard ve özgür jazz tarzı müzik ile tanınan ünlü bir Polonyalı trompetçidir.

 

 

Andrzej Przybielski, Bydgoszcz Teknik Okulundan mezun olduktan sonra Bogdan Ciesielski ve Jacek Bednarek ile birlikte "Traditional Jazz group" isimli grupta klasik caza baslamiştir. Dizzy Gillespie ve Miles Davis’den ilham alarak 1960’li yılların ortalarına kadar, kornet ve trompet calmiş, blues ve Dixieland müziği icra etmiştir.

 

 

1968 senesinde Gdansk Üçlüsü ile birlikte Jazz and Odra (Jazz aboard the Oder) ödülünü kazandı. 1969 senesinde Modern Music Foundation ile birlikte Caz Jamboree Festivaline katıldı.

Varşova Devlet Tiyatrosu, Zamość’da bulunan performans tiyatrosu ve Zakopane’de bulunan Witkacy Tiyatrosu için çeşitli besteler yaptı. Birlikte çalıştığı sanatçılardan bazıları Helmut Nadolski, Jacek Bednarek, Andrzej Kurylewicz, Czesław Niemen, Tomasz Stańko, Stanisław Sojka, Adam Hanuszkiewicz, Wanda Warska, Marcin and Bartłomiej Oleś kardeşler, Ryszard Tymon Tymański, Wojciech Konikewicz and Józef Skrzek’dır. Sesja, Big Band Free Cooperation ve Acoustic Action isimli gruplarda eş-liderlik ve eş-yazarlık yapmıştır.

 

 

1990’ların başında, memleketi Bydgoszcz’da kendi grubunu kurmuş ve bu gruba Asocjacja Andrzeja Przybielskiego (The Andrzej Przybielski Association) ismini vermiştir. Grup Karol Szymanowski (vibes), Andrzej Kujawa (bas) ve Józef Eljasz (perküsyon)’dan oluşmakta idi. Bu grup sanatçının asıl yaratıcı projesiydi ve hayatının sonuna kadar aynı sanatçılarla oldukça aktif bir şekilde birlikte kaldı, Polonya ve Avrupa’nın birçok yerinde konserler verdi.

 

 

Buna ilave olarak Yass şovuna katkıda bulundu. Bydgoszcz’da bulunan Mózg klübünde Sing Sing Penelope ve NRD gruplarının eşliğinde sık sık sahne aldı.

Andrzej Przybielski 9 Şubat 2011 tarihinde hayata gözlerini yumdu. 15 Şubat 2011 tarihinde Bydgoszcz Belediye Mezarlığına defnedildi.

 

 

9 Şubat 2012 tarihindeki ilk ölüm yıldönümünde, Zdzisław Pająk tarafından biyografisi yayımlandı. Kitabının ismi Maluj muzykę, bracie. Andrzej Przybielski 1944-2011 (Müziği Boya kardeşim, Andrzej Przybielski 1944-2011) dir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...