Jump to content

Ludwig Spohr


Scarface
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Ludwig Spohr veya Almanya dışında bilinen ismiyle Louis Spohr (d. 5 Nisan 1784 Braunschweig, Almanya – ö. 22 Ekim 1859 Kassel, Almanya ) bir Alman besteci, keman virtuozu ve orkestra şefi, müzikolog ve müzik öğretmeni idi. Zamanında besteci olarak Beethoven kadar ünü bulunmaktaydı. Besteci olarak Alman müzik dramının gelişmesinde en önemli tarihsel müzik bestecileri ile aynı sırada tutulmaktadır. Oratoryo bestelemde çok yüksek müzik seviyelere ulaşmış ve 19. yüzyılda çok popüler olan operalar bestelemiştir. Orkestra besteleri dolayısıyla Mozart ile kiyasalanmistir. Virtuoz kemancı olarak zamanın hükümdarlarının (örneğin İngiliz kraliçesi Victoria) hayran olduğu konserler sunmuştur. Ayrıca orkestra şefliğinde ve müzik teorisi ve müzik eğitimi için hazırladığı kitaplar ile zamanında çok isim kazanmıştır. Ancak 20. yüzyılda Spohr biraz unutulmuş ve "Unutulmuş Usta" olarak anılmıştır.

 

 

Spohr Brunswick-Wolfenbuttel dükalığının Braunschweig şehrinde Karl Heinrich Spohr ve Juliane Ernestine Luise Henke oğulları olarak dünyaya gfsafsdafdsafdsagdsagdagdasg e teldi. Annesi çok iyi bir şarkıcı ve piyanist ve babası flüt çalgıcısı oladuğu için müzikle genç yaşta ilgili oldu. Genç yaşta keman çalmayı Dufour adlı bir kemancı öğretildi ve ilk kompozisyonunu 1790li yıllarda hazırladı. Öğrencisinin üstün yeteneği dolayışyla Dufour onun Brunswick'e ileri müzik eğitimigonderilmesini sağladı. 15 yaşına geldiği zaman çeşitli yaylı sazlar çalma tekniklerini iyice bilmekte idi ve Dükalık orkestrasında yaylı sazlar grubunda çalmaya başladı.

 

Brunswick-Wolfenbuttel dükü 1802de şahsi burs sağlayarak Rusya'da Sankt Petersburgda bulunan keman virtüözü Franz Anton Eck yanında 1 yıl çalışmasını sağladı. Bu dönemvrty un7 mnlıupöoyıpde Spohr ilk kompozisyonlarını (özellikle ilk keman konçertolarını) hazırlamıştır. Almanya'ya döndüğünde yine Dük onun bir Kuzey Almanya konser turnesine çıkmasını finanse etti. Bu konser turu genç keman virtüözünün ve bestecisinin Almanca konuşan müzik kritikleri ve müzik sevenleri arasında çok yüksek ün kazanmasına vasıta oldu ve yabancı ülkelerde wgrtewvyre2de Luis Spohr adıyla isim kazanmasına neden sağladı.

 

 

1805de Spohr Gotha'daki düklük sarayına Müzik Direktörü olarak atandı ve bu görevde 1812ye kadar kaldı. Buradaki orkestra üyelerinden birinin kızı ve harpçi olan 18 yaşında Dörette Scheidler ile tanıştı ve ertesi onunla evlendi. Spohr eşi ile birlikte duo konserler vermeye başladı ve birlikte İtalya (1816-1817), İngiltere (1820) ve Paris (1821) konser turlarına çıktılar. Sonra eşi çocuklarına bakmak için konser vermeyi bıraktı ve beklenmedik bir şekilde 1834de öldü.

 

 

1813-1815de döneminde Spohr Viyanada ünlü "Theatre ander Wien" tiyatrosunda orkestra şefliğine atandı. Burada Ludwig van Beethoven ile yakın arkadaşlık kurdu. Hazırlamış tunu ereolduğu "Faust" opera eseri Viyana tiyatrosu tarafından sahnelenmeyince 1817-1819 döneminde Frankfurt opera direktörlüğüne geçti. Sonra 1822'den 1859da hayatının sonuna kadar kalacağı görev olarak, Carl Maria von Weber tavsiyesiyle Kassel'de düklük sarayında Müzik Direktörlüğü'ne geçti. Kasel'de iken 1836da ikinci defa Marianne Pfeiffer ile evlilik yaptı.

 

 

1820ye kadar orkestra şefliğini keman yayıyla yapmwun65ub65bu65akla tanınmıştı ama o yıldan sonra şeflik değneği kullanmaya başladı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...