Jump to content

Valentino Fioravanti


Scarface
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Valentino Fioravanti (d. 11 Eylül 1764 Roma – ö. 16 Haziran, 1837 Capua, İtalya), özellikle opera buffa janrındaki opera eserleri ile tanınmış, bir İtalyan bestecidir. Opera eserleri için, Fransızca operalardan özenle, konuşma kısımları koyan ilk İtalyan opera buffa bestecisidir. Bu konuşma kısımlarının bazan Napoli lehçesinde olması popülerliğine katkı yapmıştır. Yaklaşık 70 tane opera eseri bestelediği bilinmektedir ve bunlar arasında en popüler olan 1799da yapımlanan Le cantatrici villane (Hoyrat Şarkıcılar) adlı eseridir. İtalyan opera bestecileri arasında Domenico Cimarosa ile Gioacchino Rossini ile birlikte en tutulmuş opera buffa bestecisi olarak bilinmektedir.

 

 

1764de Roma'da doğan Valentino Fioravanti, babasının isteklerine uyarak önce resim sanatı eğitimi almış; ama sonra fikrini değiştirip müzik hocası ve koro şarkıcısı olan amcası "Giuseppe Gregorio Toscanelli" ve sonra "Giuseppe Jannacconi"'dan müzik eğitimi almaya başlamıştır. Müzik formasyonuna devam etmek için 1779da Napoli'ye gitmiş ve "S. Onofrio Konservatuvarı"'ının ünlü müzik hocaları olan "Nicola Sala", "Giacomo Insanguine", "Fedele Fenaroli" ve "Giacomo Tritt"'den özel dersler almıştır.

 

 

1781de Roma'ya dönmüştur. Burada ilk opera eserlerini (Roma'da prömiyerleri yapılan 1781de "Le avventure di Bertoldino", 1787de "I viaggiatori ridicoli", 1787de "Il rè dei Mori", ve 1787de "I tre Orfei" ve Napoli'de 1784 prömiyeri yapılan "I viaggiatori ridicoli") hazırlamış ve bu yapımların hepsi de seyirciler tarafından beğenilmiştir. Ama ilk büyük başarısı 31 Ocak 1788de Napoli'de "Teatro del Fondo"'da prömiyeri sahnelenen ve zarif bir komedi yaklaşımı ile çok tutulan Gl'inganni fortunati adlı opera buffa eseridir. Bunu Roma'da ve İtalya'da popüler olan diğer "opera buffa" janrındaki eserleri izlemiştir. Opera bestecilik başarısının zirvesine 1799da hazırlanıp yapımlanan Le cantatrici villane (Hoyrat Şarkıcılar) ile erişmiştir.

 

 

Sonra Valentino Fioravanti İtalya ve Avrupa'da eserlerinin ilk temsillerine iştirak etmek için uzun süren bir yolculuğa başlamıştır. Venedik de ve 1801'de Lisbon'da yeni eserlerinin prömiyer temsillerinde bulunmustur. 1802de Milanoya, 1805de Viyanaya geçmiştir. 1806da Paris'e geçmiş ve burada "Theatre Italien"de Le cantatrici villane (Hoyrat Şarkıcılar) eserinin çok popüler olan Fransızca temsillerinde bulunmuştur. Bu tiyatronun direktörünün özel bir siparaşine göre hazırladığı I virtuosi ambulanti (Gezici Virtuözler) adlı yeni komedi "opera buffa" eserinin prömiyeri bu tiyatroda 26 Eylül 1807de sahnelenmiştir.

 

 

Valentino Fioravanti ertesi yıl Roma, İtalya'ya dönüp birkaç yıl burada hazırladığı yeni eserleri ile başarılar kazanmış ve bir büyük opera bestecisi olarak isim yapmıştır. 1816da Roma'da Aziz Petrus Bazilikası, Sistine Şapeli koro yöneticiliğine atanmıştır ve bu görevi 1824e kadar ifa etmiştir. Bu sırada opera semi-seria janrında eserler de hazırlamıştır. Bu görevden ayrıldıktan sonra kendini besteciliğe hasretmiş ve sırf dinsel müzik bestelemiştir. 1837de İtalya'da Capua'da ölmüştür.

 

 

 

Operalar

 

 

Ana madde: Valentino Fioravanti opera eserleri listesi

Le avventure di Bertoldino: intermezzo

I viaggiatori ridicoli: intermezzo

Gl'inganni fortunati

Camilla

Il furbo contr'il furbo

Il fabbro Parigino

I virtuosi ambulanti

I viaggiatori ridicoli

Le cantatrici villane

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...