Jump to content

Antonio Caldara


Önerilen Mesajlar

Antonio Caldara (d. 1670 veya 1671 – ö. 26 Aralık 1736 Viyana) bir İtalyan asıllı Barok müzik döneminde klasik Batı müziği bestecisidir.

 

 

Caldara Venedikte 1670 veya 1671de doğdu. Babası kemancıydı. Venedik'in ana katedrali olan San Marco Bazilikası korosuna çocukken girdi ve burada "Giovanni Legrenzi" adlı bir müzisiyenin hocalığı altında birkaç müziksel çalgı çalmayı da öğrendi. Bazilika maaş listelerinde önce kontralto ses ve viyolonsel çalgıcısı olarak ve sonra da viola ve benzer çalgılar olan "viola da spalla" ve "violoncino" çalgıcısı olarak maaş aldığı görülmektedir.

 

Müzisiyen loncası olan "St Cecila Loncası" kurucu üyesi ve "çalgıcılar loncası (arte di sonodori)" üyesi olduğu da görülür. 1689'da ilk operası olan "L'Argene" küçük bir tiyatroda sahnelendi. 1690'li yıllarda Caldara ismi bilinen bir besteci ve kendi kendinin patronu olarak çalışan şarkıcı ve çalgıcı olarak Venedik'te hayatını sürdürdü. 1696 ve 1697de sırasıyla "Il Tirsi" ve "La promessa serbata (Tutulan vaat)" adlı operaları besteleyip yapımlandı ve bu sıralarda konserler için oratoryolar da bestelemeye başladı.

 

 

1699'da Mantua'ya "Mantua Dükü Ferdinando Carlo"'nun sarayında tiyatro ve kilise müziği ustası (maestro di capella da chiesa e da teatro) görevini aldı. Bu Dük'ün karısı Fransızdı, kendisi Fransa hayranı idi ve İspanya Veraset Savaşı'nda İtalya'yı da işgal eden Fransızlarla ittifak yapmıştı. Fransızlar bu savaşı kaybedince Fransızlar İtalya'dan çıkmak zorunda kaldılar ve Mantua Dükü de kendi ülkesinden ayrılmak ve sarayı da dağılmak zorunda kaldı.

 

 

Mantua'dan mecburen ayrılan Caldara da 1707'de Barcelona'ya gitti. Sonra Avusturya İmparatoru olacak Avusturya'lı Karl Barcelona'da İspanyol krallığına aday olarak yerleşmiş ve bir saray örgütü kurmuştu ve Caldara bu kral adayının saray örgütünde müzisiyen olarak görevlendirildi. Bu görevdeyken birkaç opera besteleyip sahneletti. Bunlar İspanya'da temsil edilen ilk İtalyan operaları olmuştur.

 

 

1709da Caldara Romaya "Cerveteri Prensi" yanında "muzik şefi (maestro di capella)" oldu ve bu görevde 1716ya kadar kaldı. Birkaç kere Viyana giderek orada imparatorun müzisiyeni olma araştırmaları yaptı. Roma'daki görevi sırasında evlendi. Bestecilik yönünden bu dönem Caldara çok verimli oldu: 150 solo kantata, 50'in üstünde ikili kantata, 4 opera ve 9 oratoryo hazırlayıp bunların yapımlanmasını sağlayabilmişti.

 

 

1716'da Viyana'da Avusturya İmparatorluğu sarayında "Yardımcı Kapellmeister" görevine atandı ve hayatının sonuna kadar bu görevi korudu. 26 Aralık 1736 Viyana'da öldü.

 

 

Viyana da iken 34 opera ve 25 oratoryo bestelediği bildirilmektedir. Kilise için hazırlamış olduğu bestelerin sayısı hala bilinmemektedir. 200 tane Mezmur için beste, 100 taneyi aşkın bir sayıda Mass ayini için beste ve daha çok değişik dinsel ayin besteleri hazırladığı bildirilmektedir.

 

 

Caldara operalar, kanatatalar ve oratoryolar için besteci olarak bilinmektedir. Bunlardan bazıları için libretto'yu ünlü librettocu "Metastasio"'nun hazırladıgı bilinir. Ayrıca çok büyük sayıda kilise ayin müziği hazırlamıştır.

 

 

Seçilmiş eserleri

 

 

Maddalena ai piedi di Cristo (Oratoryo, y. 1700)

Santo Stefano, primo Re d'Ungheria (Oratorio, 1713)

La Conversione di Clodoveo Re di Francia (Oratoryo, 1715)

La Passione di Gesù Cristo Signor Nostro (Oratoryo, 1716)

Il Re del dolore (Oratoryo, 1722)

Stabat Mater (Oratoryo, y. 1725)

Sebben, crudele (Arya)

D'improvviso (Kantata)

Pur Dicesti, O Bocca Bella (Arya)

Alma Del Core (Arya)

Selve amiche (Arya)

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...