Jump to content

Johann Christoph Pepusch


Önerilen Mesajlar

Johann Christoph Pepusch (d. 1667 Berlin, Prusya, Almanya – ö. 20 Temmuz 1752 Londra ). Alman asıllı, ama hayatının boyunca İngiltere'de yaşayıp çalışmış olan bir bestecidir. İngiltere'deyken John Christopher Pepusch ve Dr Pepusch olarak da anılmaktaydı. Pepusch İngiltere'de çok başarı kazanan John Gay tarafından metni hazırlanan Beggars' Opera (Dilenciler Operası) adlı müziklsel oyunun müziğini bestelemekle çok ünlüdür.

 

 

Pepusch Berlin;de doğdu. Ûstün müzik kaabiliyet gösterip 14 yaşında Berlin'de Prusya Krallığı sarayında müzisiyen olarak görev aldı.

1700 civarlarında İngiltere'ye gidip Londra'ya yerleşti. Önce "Drury Lane Tiyatrosu"'nda viola çalgısı ve sonra klavsen çalgıcısı olarak çalıştı. O zaman Londra'da moda olan müzikli oyun janrı olan "masque" janrında birçok esere müzik katkısı yaptı. Böylece Londra'nın edebiyatla uğrasan yazarları ve sahne oyuncuları arasında isim yaptı. Londra müzik dünyasında ünü müziğinin hazırlamış olduğu "Venüs ve Adonis" adlı masque ile zirveye erişti.

 

 

1713de Oxford Üniversitesi tarafından "Doktor" ünvanı ile onurlandırıldı. Chandos Dükü'nün Londra'nın kuzeybatısında bulunan Cannons adlı büyük malikanesinde 20 yıl kadar müzik direktörlüğü yaptı. Bu dönem de o malikanedeki kilise için pek çok dinsel müzik parçası besteledi. Orada müzik direktorlüğü yapmakta iken diğer bir ünlü Alman muzisiyen olan Handel besteci görevi ile bu malikanede çalıştı.

 

 

1710 civarlarında 13 kurucu uye ile birlikte Londra'da "The Academy of Vocal Music (Vokal Müzik Akademisi)" ve 1726 "The Academy of Ancient Music (Eski Müzik Akademisi)" adlı kurumu kurdular. Pepusch 1735de bu kurumun direktörlüğünü üzerine aldı ve burada zamanın tanınmış müziksiyenleri ve bestecileri (örneğin Handel ve Geminiani) tarafından verilen konserler organize etti.

Pepusch, Akademi direktörlüğü görevinde ölümüne kadar kaldı. 20 Temmuz 1752de Londra'da ölmüştür.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...