Jump to content

Francesco Cavalli


Önerilen Mesajlar

Francesco Cavalli (d. 14 Şubat 1602 Crema, Lombardiya ö. 14 Ocak 1676, Venedik) . Bir İtalyan erken barok dönemi bestecisidir. Asıl adı Pier Francesco Caletti-Bruni olup kendisine mali destek sağlayan Venedikli soylu olan Cavalli ismi ile bilinmektedir.

 

 

1616'da Venedik'te San Marco Bazilikası koro şarkıcısı olarak müzik kariyerine başladı; 1639'da aynı kurumda birinci orgcu oldu ve 1668de şapel-master olarak bu kurumun en yüksek müzik mevkiine geçti. Bu kadar uzun süren bir kiliseye bağlı müzik kariyerine rağmen Cavalli bir opera bestecisi olarak bilinmektedir.

 

 

Venedik'te ilk opera evi açıldığı zaman 1639da opera sahnesi için "Le nozze di Teti e di Peleo (Teti ve Peleo'nun Evlenmesi)" adlı ilk eserini besteledi. Bundan sonra Venedik'te bestelenen ve yapımlanan eserleriyle büyük ün kazandı. 1660da Serkes adlı kendi bestelediği opera eserinin Fransa'da ilk yapımı için Paris'e davet edildi. 1662de "Ercolle Amante (Seven Herkül)" eserinin Louvre Sarayı'nda Fransiz Kralı XIV. Louis'nin evlenme töreni için yapımı dolayısıyla yine Paris'i ziyaret etti. 1676'da 73 yaşında Venedik'te öldü.

 

 

Cavalli, opera seyircisine yeni gelişmekte olan yeni tür opera sanatı müziği janrını beğendirip sevdirmesi dolayısıyla, olasılıkla kendi kuşağının en önemli bestecisidir. Bu janrı ilk ortaya çıkaran Claudio Monteverdi'nin büyük sayıda müzik enstrümanları gerektiren ve bu nedenle operanın ancak belli önemli merkezlerde odaklanmasına neden olan yaklaşımı aksine, birçok küçük sayıda seyirci ihtiva eden opera kitlelerinin sınırlı kaynaklarına uygun "basso continuo" tipi yaylı sazlar orkestrası ile Cavalli'nin operaları bu yeni opera sanatının Avrupa'ya yayılmasına büyük bir destek olmuştur.

 

 

Cavalli'nin 33 opera eseri bestelediği ama ancak günümüzde bunlardan 27si Venedik Sen Marko kütüphanesinden Nazionale Marciana arşivinde korunmuş olması dolayısıyla elimize geçmiştir. Bazı operalarının kopyaları da diğer arşivlerde bulunmaktadır. 9 tane opera eseri daha ona atıf edilmiştir; ama müzigi kaybolduğu için bu atıfları kesinleştirmek imkânsız bulunmaktadır.

Operalarına ek olarak, Cavalli Venedik polikoro tarzı ile bir "Magnificant" ayini, daha tutucu bir tarzda diğer kilise koro muziği ve bazı enstrümental müzik bestelemiştir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...