Jump to content

Yatak Odanızda Rahat Olun


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

dek0491.jpg 'Dekorasyon Doktorları' olarak tanınan mimar çift Hasan ve Neşe Dörter, "Türkler mobilyalarını çok uzun sürekullanıyor" diyerek özel ipuçları verdi: Özellikle yatak odasında moda olanlar değil, rahat eşyalar tercih edilmeli,rahatlık aramalı.

 

Mimar Neşe Dörter ve Dr. Yüksek Mimar Hasan Dörter çifti; ev, işyeri gibi mekanların dekorasyon sorunları içinçözümler üretiyor, kendilerine başvuranlara dekorasyonkonusunda önerilerde bulunuyor ve eşyalarını nasılyerleştirecekleri konusunda fikirler veriyor. Bu işhayatlarında o kadar önemli bir yer tutuyor ki, arkadaşları onlara 'dekorasyon doktorları' adını takmış. İşte evinizi yerleştirirken dikkat etmeniz gerekenler...

 

Spot ışık fazla enerji harcar

İnsanlar Türkiye'de mobilyalarını çok uzun süre kullanıyorlar. O nedenle, moda olanı değil, uzun yıllar rahatça kullanabilecekleri mobilyaları almalılar. Evde kullanılan malzeme seçimi çok önemli. Mesela parkenin rengi, mobilyalara ve evin genel rengine uyum sağlamalı.

 

Örneğin çok hareli, budaklı bir çam parke; rustik bir dekorasyona uyum sağlar ama şehir hayatında kullanılan modern ya da klasik bir dekorasyona çok fazla uymaz. Duvar renklerinin seçimi çok önemli. Duvar renkleri, hem birbirleriyle hem de mobilyalarla uyum içinde olmalı.

 

dek0491a.jpg

Bir evin dekorasyonunda en önemli unsurlardan biri de ışıktır. Bir zamanlar herkes alçıtavan yaptırıp, içine spot ışıklar koyuyordu. Oysa spot ışıklar hem fazla enerji harcanmasına neden olur, hem de fazla ısı verir. Bu nedenle spot ışıklar sadece belli noktalarda kullanılmalıdır.

 

Salon, oturma odası gibi çoğu zamanınızı geçirdiğiniz mekanlarda direkt değil, endirekt aydınlatma kullanmayı tercih edin. Çünkü ışık kaynağının görünmediği aydınlatma insana huzur verir.

 

Yemek bölümünüz dar bir alandaysa, masanın arkasındaki duvara uzun aynalar koyup iki yanına aplikler yerleştirin. Bu, yemek bölümüne genişlik duygusu katar. Ayrıca yemek masasının yanına büfe koyacak yeriniz yoksa, masanın yakınındaki bir duvara yerleştireceğiniz raf, küçük bir büfe görevi görebilir.

 

Yatak odasında da endirekt aydınlatma kullanılmalıdır. Tavanda asılı bir avize, yatak odası için lüzumsuz bir detaydır. Yatağın karşısına hiçbir zaman ayna yerleştirmeyin. Çünkü gece karanlıkta o derinliği görmek istemezsiniz.

 

Banyoda direkt aydınlatma

Televizyonla, televizyon izlediğiniz koltuğun arasında mesafe çok önemlidir. Bu mesafe, televizyon ekranının büyüklüğünün ortalama 5 misli olmalıdır. Örneğin; 60 cm'lik bir televizyonunuz varsa, bırakmanız gereken mesafe ortalama 3 m'dir. Televizyonun göz hizasında olması da çok önemlidir.

 

dek0491b.jpg

Mutfakta; evye, ocak, buzdolabı üçlüsü birbirinden çok uzak konumlandırılmamalı. Bulaşık makinesi tam evyenin altına değil, bir sonraki dolaba konumlandırılmalı. Banyoda aydınlatma çok önemlidir. Makyaj yapılan, tıraş olunan bölümde aynanın üstüne veya yanına direkt aydınlatma yerleştirilmelidir.

 

Yatak odasında; insanı rahatlatan ve huzur veren yumuşak renkleri seçin. Yatağınıza mutlaka bir yatak başı koyun. Çünkü ister istemez başınızı bir yere dayamak, zaman zaman da dik oturmak ya da yatmak için bir yere dayanmak ihtiyacı hissedersiniz. Sadece yastıkla kalan yataklar; bitmemiş yataklardır, bir mekan oluşturmazlar.

 

Cibinlikli yataklar, insana kendi mekanını yaratma hissi verdiği için çok huzurludur. Büyük bir yatak odanız varsa cibinlikli bir yatak yapmanızı öneririz. Televizyon koyduğunuz yerin etrafı çok kalabalık olmamalı. Çünkü göz etrafı değil, televizyonu algılamalı. Yemeğin ayrı bir ritüeli vardır. O nedenle yemek masanızı, televizyona göre konumlandırmayın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...