Jump to content

Yazın Su Yerine 'Maden Suyu' İçin...


Renan

Önerilen Mesajlar

Prof. Dr. Süleyman Türk, yaz aylarında kendilerini yorgun ve güçsüz hissetmek istemeyenlerin, su yerine maden suyu içmesini önerdi.

 

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Nefroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Türk, yaz aylarında kendilerini yorgun ve güçsüz hissetmek istemeyenlerin, su yerine maden suyu içmesini önerdi.

 

Prof. Dr. Türk, yaptığı açıklamada, bunaltıcı yaz günlerinde vücudun normalden fazla su kaybettiğini, pek çok kişinin ise su kaybını tam olarak fark edemediğini söyledi.

 

Aşırı sıcaklar nedeniyle oluşan su kaybının, kan basıncını azaltığını, azalan kan basıncının ise özellikle çocuklar ve yaşlılarda bilinç kaybına bile neden olabildiğini bildiren Prof. Dr. Türk, bu nedenle yaz aylarında bol sıvı alınması, karpuz gibi bol sulu meyve ve sebzelerin tüketilmesi gerektiğini ifade etti.

 

SODA İÇ, YORGUNLUKTAN KURTUL

 

Sıcaktan en az düzeyde etkilenmek için yağlı yemeklerden de özenle kaçınılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Türk, şunları kaydetti:

 

''Özel bir rahatsızlığı bulunmayanlar, sıcak yaz günlerinde su yerine soda içmelidir. Soda içmemesi gerekenler sadece, kalp, böbrek ve tansiyon hastalığı olanlardır. Sağlıklı olan herkes bol miktarda maden suyu içebilir. Terle birlikte vücudun kaybettiği mineraller maden suyu ile vücuda alındığı için, kişi kendisini yorgun ve güçsüz hissetmeyecektir. Çünkü maden suyunun içinde sodyum, potasyum, magnezyum gibi, vücudu dinç tutan ve zindelik veren mineraller mevcuttur. Terlemeyle vücuttan hızla atılan bu mineraller, maden suyu içilmesiyle büyük ölçüde geri kazanılabilir, böylece vücut normale döner.''

 

Prof. Dr. Türk, ayrıca, uzun süre güneş altında kalınan çarşı ve pazar alışverişlerine çıkarken mutlaka su ya da maden suyu bulundurması, yaz aylarında sıkça görülen tifo ve dizanteriden kurtulmak için hijyenik olduğundan kuşku duyulan suların içilmemesi, sebze ve meyvelerin bol suyla yıkanarak tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...