Jump to content

Full Metal Jacket


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

‘Full Metal Jacket’ {1987} / Stanley Kubrick

22772241.png

Vietnam Savaşına gitmek üzere ‘Parris Island’ adasındaki eğitim kamplarına gelen bir grup Amerikalı askerin yaptıkları eğitim sırasında yaşadıkları zorluklar; ikinci bölümde ise ‘Da Nang’ ve buradan da ‘Hue’ kentine geçilerek; savaş muhabiri ‘Er Joker’ arkadaşı ‘Kovboy’ ve bir grup Amerikalı askerin başına gelenler anlatılmakta…

Film çoğu savaş filmindeki gibi duygusallığa saplanıp kalmaz, duygusaldır; ama bu duygusallık filmin önüne geçmez.

Film savaş karşıtı bir filmdir, fakat bu niteliğini pek hissettirmez. Savaşın beraberinde getirdiği yıkımın sonucu olarak, insanlığın azala azala yok olduğunu gösterir.

Filmde Kubrick karşıtlıkları sıkça kullanır ve bunun aracılığıyla izleyici üzerinde bir beklenti oluşturur. Bu aslında Kubrick’in izleyici üzerindeki hakimiyetinin bir göstergesidir.

Yine Kubrick filmlerini izleyenler için bilindik bir durum olan, izleyiciyi mekana yakınlaştırıp – uzaklaştırmaya bu filminde de bolca rastlarız.

Yapıldığı dönem itibariyle muhalif yönünün yeterince anlaşılamaması ya da dönemin ruhuna denk düşmemesi sonucunda yapıldığı yıllarda değil de daha sonraları bu film değer kazanmıştır, kazanacaktır ya da ben öyle düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...