Jump to content

Rumble Fish


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

‘Rumble Fish’ {Siyam Balığı -1983} / Francis Ford Coppola

89277472.jpg

“Zaman garip bir şey! İnsan gençken, çocukken oldukça bol zamanı oluyor. Birkaç yılını orada birkaç yılını burada geçiriyor. Hiç mühim değil, değil mi? Yaşlandıkça da kendi kendine 35 yıl ömrüm kaldı diyor. Düşün bir kere, 35 yıl!”

Film “zaman” metaforu üzerinden iki manevi değeri işliyor; sadakat ve amaç. Yönetmen Coppola bize sokakları ne kadar sevdiğini ve aktarmak istediği ya da isteyeceği her düşünceyi, fikri, yorumu, yaşam biçimini sokaklar üzerinden giderek anlatacağını evvelinde de yaptığı gibi gayet iyi anlatıyor.

Rumble Fish filminde yönetmen, izleyici özellikle karakterlere yoğunlaştırarak dar zamanda her karakterin içselliğiyle tanışma imkanı sağlıyor.

Kısa sürede anlıyoruz ki her şeyi yapabilme kabiliyeti olan ama yapmayan Motorcycle Boy, siyam balıklarını nehre kavuşturmak için hayatını ortaya koyabilir. Kardeşi Rusty James, ağabeyi gibi olmak istiyor. Ama o fareli köyün kavalcısı olan ağabeyi gibi. Dövüşmeyi seven çete lideri… Bunu öylesine benimsiyor ki güzel bir kızın kollarından dövüşmek için ayrılabiliyor.

İki kardeşin amaçlarını birleştirip tek bir kişide, izleyicide vücut bulmasını isteyen Coppola büyüyen şehirlerde küçülen sokakları ama işleyen amaçları ve vazgeçilemez sadakati sokaklarda işliyor. Ve daha da derine inerek Rusty James’in yaralandığı sahnede hayal ettiği gibi güzel plajlar bikinili kızlar ve okyanus gibi aslında hemen hemen her gencin hayalini bize de yaşatıyor ama sokaklarda olunmasını da gerçeğini yüzümüze tokat gibi vuruyor…

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...