Jump to content

Ipod’un Beyazı Evlere Sıçradı


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Dekorasyon sürekli kendini yeniliyor. Siyahların yerini beyazlar, ahşabın yerini lakeler, çizgilerin yerini ekoseler alabiliyor. Tabii bu modayı sürekli takip etmek zor. Ne de olsa koltuk takımınızdan bir tişört gibi hemen vazgeçemezsiniz. Ama kumaşlarla veya renklerle oynayarak evinizin modayı takip etmesini sağlayabilirsiniz.

 

Tasarımcı Adnan Serbest, Derin Design’ın ortağı tasarımcı Derin Sarıyer, birçok markanın tasarımlarını ithal eden Mozaik Design’ın sahibi Yaman Erturan, 34 dergisinin ve Haaz Galeri’nin kurucusu Murat Patavi ve mimar Hakan Helvacıoğlu’na bu sene dekorasyonda moda olacak üç akımı sorduk.

 

Cevaplardan bu sene odalarda az yer kaplayan ve katlanabilen ürünlerin ön plana çıktığı görülüyor. Ipod’larla yükselişe geçen beyaz, mobilyadan bütün teknolojik ürünlere kadar her yeri sarıyor. Organik ve doğaya dönük yaşama akımı, evlerimizi ele geçiriyor.

 

ADNAN SERBEST

Nano kumaşlar her yeri kaplayacak

Hayatı kolaylaştıran portatif ürünler

Bence bu sezon hayatımızı kolaylaştıracak ürünler moda olacak. Tasarım, ustalığın, doğru kullanılan malzemenin ve bununla sentezlenen formun detayları demek. Bu düşünceyle doğru kullanılan malzeme ve doğru üretim tekniğiyle tasarlanan açılır kapanır mobilyalar ve aydınlatmalar hayatımıza girecek.

 

Aydınlatma ve aksesuarlarda ise, portatif ve kolay kullanımın yanısıra doğaya en yakın formlarda, varlığıyla rahatsız etmeyecek ya da eklektik durmayacak, kolayca mekana entegre olabilen ürünler moda olacak.

 

Doğal renkler

Yine doğaya yakın olma isteğinde olan insanoğlu için en uygun renkler naturel renkler olacak. Bu renklerle tüm mekanlar hem daha geniş ve ferah, hem de daha saf ve doğal gözükecek. Beyaz ve açık tonlar yine favori.

 

Teknolojik kumaşlar

Kumaşta ise moda yüzünü yine eskiye ve doğala döndürecek. En yenilikçi teknolojinin kullanıldığı çevre dostu ürünler hayatımızın parçası olacak. Yağ itici, kir tutmayan, nano teknolojinin kullanıldığı kumaşlar her yeri kaplayacak. Keçe ve süet kumaşlar da evlerimizde yer bulacak.

 

MURAT PATAVİ - Görülmemiş bir çeşitlilik var

Eski ve yeninin birlikteliği

Evlerimiz hayatımızdaki önceliklere göre şekilleniyor. Fonksiyonlar da dekorasyonla yeniden tanımlanıyor. Mesela banyolar, tamamen dinlenme ve yenilenme mekanları olarak, hatta meditasyon amaçlı kullanılabilecek bir altyapıyla karşımıza çıkıyor.

 

Dekorasyonda tercihlerimizi, tatlarımızı yansıtan, daha önce hiç görülmedik bir çeşitlilik var. Bütün stillerin, dekorasyondaki bütün dönemlerin, çağdaş ve antikanın, klasik ve yeninin bir arada olduğu karma bir stilden bahsetmek mümkün. Tabii ki tasarımcı imzalı mobilya ve aksesuarlar her zamankinden daha moda.

 

Farklı tarzlar birleşiyor

Bir taraftan smart house (akıllı ev) diye adlandırılan, her şeyin program ve kumandayla kontrol edildiği konseptler, bir yandan eco-chic evler (ekolojik ve şık) var.

 

Diğer taraftan sıcak tonlardaki bakır, bronz ve altın gibi metallerin, ahşap, ipek ve kadifeyle birleştiğini de görüyoruz. Yani çok farklı tarzlar var. Çağdaş sanat da değer kazanıyor, antika ve klasik konseptlerden oluşan kozmopoliten lükse de rastlamak mümkün.

 

Her yerde beyaz var

Beyaz en net renk. Yeni değil belki ama çok baskın ve hiç olmadığı kadar moda bu sene. Saflığın ışığı Ipod’taki beyaz patlamasıyla başladı, birçok farklı disipline kadar gücünü gösteriyor. Işık, romantizm ve sadeliğin yanında zamansızlığı ve diğer renklerle kolayca uyumu da beyazı bu yılın modası yapıyor.

 

DERİN SARIYER

Çok fonksiyonlu ürünler ön planda

Kalıcı malzemeler

Ekolojik tavrı özünden koparan ve pazarlamanın yeni yakıtı haline getiren iki yüzlü anlayışın yavaş yavaş çözüleceğini düşünüyorum. Zamansız bir tasarım düşüncesi ve kalıcı malzemelerle, güzel yaşlanan ürünler ve dürüst mobilyalarla nispeten etik bir davranış biçimine doğru geçişin olacağını umuyorum. İçtikçe susatan değil, susuzluğu gideren tasarımlar.

 

Teknolojik ürünlerde beyaz renk

Teknolojik ürünler zihinlerimizde metalik gri ağırlıklı olarak yer etti. Artık bu imgenin yerini yeni dönemde naif, high-tech formların tamamlayıcısı olan beyaz alıyor.

 

Mekana göre şekil alan ürünler

Ofis ya da evlerde mekana göre şekil alabilen, çok fonksiyonlu ve farklı yerleşim olanakları sağlayan ürünler ön plana çıkıyor. Bunlara örnek olarak Derin koleksiyonundan Tide raf ve masa sistemiyle iç içe geçen ve ayrı ayrı kullanılabilen Birth masa-sandalye sistemini gösterebilirim.

 

YAMAN ERTURAN

Mobilya mimariden esinleniyor

Zaha Hadid’İn etkisi

Mimarinin tasarımla olan ilişkisinin giderek daha da kuvvetlendiği bugünlerde, Zaha Hadid gibi büyük isimlerin etkisini çok daha fazla hissedeceğiz. Mimariyle dekorasyonun yakın ilişkisine çok güzel bir örnek de B&B Italia’nın Ben van Berkel ile beraber hazırladığı Tribeca evleri.

 

B&B’nin Contract bölümüyle beraber çalışılmış bu projede, binanın kendisi kadar içindeki dekorasyon ürünleri de mimar tarafından, ortama uygun olarak seçilmiş. Zaha Hadid’in binalarında kullandığı eğimli hatlarla da mobilya tasarımında sık sık karşılaşıyoruz. Örneğin, Established & Sons’ın ürettiği Aqua Table, B&B Italia’nın Moon Sofa’sı gibi. İşte akıcılık ve kıvrımlı hatlar şu an çok moda.

 

Organik tasarımlar

Organik tasarıma sahip ürünlerin de büyük bir geri dönüş yaptığını görüyoruz. Vitra’nın yeniden üretime soktuğu Verner Panton klasikleri, Noguchi’nin Freeform Sofa’sı gibi ürünlerle birçok markada sıklıkla karşılaşacağız.

 

Masif yükseliyor

Ahşap ağırlıklı mobilyalar, özellikle de masif parçalar dikkat çekiyor. Alman e-15 firmasının masif meşeden ürettiği, işlenmemiş gözüken ürünler ve özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinde kullanılan, thermo-treatment işlemiyle yapılmış B&B Italia’nın yeni sehpası Frank gibi parçalar bu tarzlar arasında.

 

HAKAN HELVACIOĞLU

Aşınmış deriyi koltuklarda göreceğiz

Füme ve gri materyaller

Füme ve gri tonlarındaki her türlü materyal bu sene ön planda. Bunlar flanel ve kaşe kumaş, gri tonlardaki lake boya, mermer, taş olabildiği gibi mat yüzeyli cam ve metal de olabilir.

 

Ekose

Her türlü ekose deseni de unutmamak gerekiyor. Kumaş ve duvar kağıtlarından giysi ve döşemeliklere kadar örnek verilebilir. Ekosede parlak neon renkler ve soluk gri-füme tonları da karşımıza çıkıyor.

 

Acı kahve tonlar

Koltuk ve kanepe yüzeylerinde, zemin kaplamalarında hatta giysilerde acı kahve tonlarında eskitilmiş ve aşınmış derileri bu sene sıkça göreceğiz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...