Jump to content

Folik Asitin Önemi Bilindiğinden Daha Fazla...


Renan

Önerilen Mesajlar

Bilim adamları, hamilelerde sakat doğumları ve düşükleri önleyen folik asitin, bilinenden daha yararlı olduğunu saptadı.

 

Sadece hamilelerde değil, tüm insanlarda folik asit eksikliğinin türlü rahatsızlıklara yol açtığını belirten araştırmacılar, genellikle orta ve ileri yaşlardaki insanların folik asiti çabuk tükettiğini kaydetti.

 

Journal of Nutrition dergisinde yer alan araştırma raporunda, folik asit eksikliğinin plazmada homosistin yoğunluğunu artırdığı, bunun da damar sertliğini körüklediği belirtildi. Şimdiye kadar yapılan birçok araştırmada, folik asitin ve diğer B vitaminlerinin kandaki homosistin oranını düşürdüğü inme, kalp krizi ve damar sertliğini önlediği saptandı.

 

Folik asit oranının orta dereceden az olmasının dahi, hafıza kaybına neden olduğu kanser riskini artırdığı, yaşlılarda hatırlama ve kavrama yeteneğini azalttığı kaydedildi. Folik asitin, folat bileşimlerinin sentetik bir formu olduğuna değinen uzmanlar, folik asit eksikliğinin işareti olarak, baş ağrısı, unutkanlık, iştah kaybı, ishal, kilo kaybı, halsizlik, kalpte çarpıntı, sinirlilik ve dilin acımasını gösteriyorlar.

 

Folik asitin tahıl, ıspanak, turp, brüksel lahanası, marul, brokli, fasulye, siyah mercimek, portakal suyu ve ciğerde bulunduğu biliniyor.Uzmanlar, hamilelere günde 400 miligram folik asit almalarını öneriyor.

 

ABD'de 1998 yılının Ocak ayından itibaren, folik asitin unlu mamüllere konulması bir kanunla düzenlendi. 1998 yılından beri ABD'de sakat doğumlarda ve düşüklerde belirgin azalmanın olduğuna değinen uzmanlar, ayrıca tüm toplumun unlu mamüllerdeki folik asitten yararlandığını belirtti.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...