Jump to content

Biraz Kilolu Yaşlılar Daha Fazla Yaşıyor...


Renan

Önerilen Mesajlar

Batı Avustralya Üniversitesi'nde yapılan ve Amerikan Yaşlılık Vakfı dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, aşırı kilolu veya az kilolu olmak ise yaşamı kısaltıyor.

 

70 yaşının üzerinde 9 bin 200 denek üzerinde yapılan araştırmada, kilosuna dikkat etmeden, hareketsiz bir hayat süren özellikle kadınların yaşam sürelerinin de kısaldığı ortaya çıktı.

 

70-75 yaşlarındaki gönüllüler arasında 10 yılı aşkın ölüm oranını izleyen araştırmacılar, vücut kitle endeksine göre, kilolu olanların sadece daha az ölüm riskine sahip olmakla kalmayıp, kalp-damar hastalıkları, kanser ve kronik akciğer hastalığı gibi spesifik hastalıklardan ölüm risklerinin de daha düşük olduğunu gördüler.

 

Obez grup ile normal kilolu grubun ölüm oranlarının aynı olduğunu tespit eden araştırmacılara göre, ancak çok aşırı kilolu olan yaşlıların 10 yıllık sürede ölüm riski daha fazla bulunuyor.

 

Araştırmanın sonuç bölümünde, kilolu olmanın yaşlı insanlar için daha az zararlı olabileceği ve bunun da bu alanda daha önce yapılan araştırmalardaki bulgularla uyuştuğu kaydedildi.

 

Araştırmada yer alan doktorlar, yaşlılar için vücut kitle endeksi sınıflandırmasının gözden geçirilmesinin zamanının geldiğini ifade ettiler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...