Jump to content

Maliyeti 60 Trilyon Doları Bulabilir


Scarface

Önerilen Mesajlar

20130730094946_buzul.jpg

 

 

Kuzey kutbundaki hızlı erimenin sadece bir iklim felaketine yol açmayacağı, bunun ekonomik maliyetinin de çok büyük boyutlarda olacağı bildirildi.

 

Yapılan en son araştırmalarda ciddi bir ekonomik felakete yol açma ihtimali olan buzulların erimesinin dünyaya maliyetinin 60 trilyon doları bulabileceği bildirildi.

 

Nature dergisinin yeni sayısında, Cambridge ve Erasmus Üniversitesi'nden ekonomistler ve bilimadamlarının Kuzey kutbundaki iklim değişiminin dalga etkisi oluşturabileceğini keşfettikleri bilgisine yer verildi.

 

Araştırmada, donmuş metan rezevrlerinin ortaya çıkarılmasıyla küresel ısınmayı hızlandıracağı, yıkıcı ve pahalı bir iklim değişikliklerine neden olacağı, bunun da küresel ekonomiye ağır bir darbe indireceği kaydedildi.

 

Dergide yer alan uzman görüşlerine göre, şayet iklim değişiminin etkilerini azaltmaya yönelik hiç bir şey yapılmazsa, sadece büyük dev bir 'metan darbesi'nin fazladan 60 trilyon dolarlık iklim değişimi etkisine yol açacağı ifade edildi.

 

Dergide ayrıca, tek başına bu sayının çok büyük bir maliyet olmasına rağmen, okyanus asitlenmesi ve atmosfer sirkülasyonu dahil, kutuptaki ısınmanın tüm etkilerinin, araştırmacıların metan gazının serbest bırakılması sonucunda, var olan maliyet hesabından çok daha büyük olacağı bilgisine yer verildi.

 

Bütün bu benzeri görülmemiş değişimlerin nedeninin, Kutup denizindeki buzların erimesinin devam etmesiyle 'ölüm spirali'ne doğru yol almasının, 10 yıl içinde kutupta 'buzsuz yaz' görmemize neden olabileceği kaydeliyor. Bunun da, kuraklık, sel, sıcak hava dalgaları gibi aşırı uzun süreli hava haraketlerine doğru kalıcı bir değişikliğie yol açabileceği belirtiliyor.

 

Konuyla ilgili açıklamasında; 'Kutupta olan kutupta kalmıyor' diyen Ulusal Okyanus ve Atmosfer Teşkilatı (National Oceanic and Atmospheric Administration-NOAA) eski yöneticisi Dr. Jane Lubchenco, 'iklim ve okyanuslar başta olmak üzere yeryüzü sistemlerinin düzenlenmesinde önemli rol oyanayan Kuzey kutbu, bilimadamları için tüm gezegen üzerinde iklim değişimi konusunda giderek artan derin bir etkiye sahip bulunduğu görüşünü dile getirdi.

 

Sibirya'nın uzun yıllardır donmuş deniz yatağından büyük miktarlarda metan gazı salımı gerçekleşirken, araştırmalara göre, Kuzey Kutbu'nda metan gazı yoğunluğu tarihteki en üst seviyesinde bulunuyor. Ayrıca araştırma sonuçlarına göre, her yıl Sibirya'nın deniz yatağından 8 milyon ton metan gazının atmosfere yayıldığı belirtiliyor.

 

Kuzey kutbu göle dönüyor

 

2000 yılından itibaren Kuzey Kutbuyla ilgili araştırmalar yapan Kuzey Kutbu Çevre Gözetleme'nin en son raporu, bölgede okyanus ısısının 5'te 2 arttığını ortaya çıkardı.

 

Kuzey Kutbu Çevresel Gözlemevi'nin Atlantic Wire'de yayınlanan rapor ve fotoğraflarına göre, kutuplarda iki hafta boyunca devam eden sıcak havalar yüzünden Temmuz başından itibaren eriyen buzullar göl oluşturmaya başladı.

 

Bilim adamları, kutuptaki buzul erimesinin kalıcı olup olmadığı konusunda yorum yapmanın henüz erken olduğunu belirtiyorlar.

 

 

teknoloji

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...