Jump to content

Ayasofya'nın Yönü


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Fatih sultan Mehmed,İstanbul'u fethettikten sonra,ilk cuma namazını Ayasofya'da kılmak için kilisenin derhal camiye çevrilmesini emretmiş, ordudaki ustalar kısa sürede Ayasofya Kilisesi'ni, Büyük Fetih Camii'ne çevirmişler ve cuma namazına hazırlamışlar. Cemaat toplanmış Fatih Sultan Mehmed etrafındakilere:

 

 

- Aranızda ikindi namazının sünnetini hiç kaçırmayan var mı? diye sormuş.

 

 

- Eğer kaçırmayan varsa bütün cemaatin başına o geçecek ve imamlığı o yapacak, demiş. Herkes büyüklere bakmaya başlamış. Fatih Sultan Mehmed'in orada bulunan lalası da diğer alimlere ve en son da Akşamseddin'e bakmış. Ama herkes başını yere eğmiş. Akşamseddin bile başını yere eğmiş ve:

 

 

- Bir keresinde evime misafir geldi. Misafirleri kıramadığım ve çok meşgul olduğum için ikindi vakti keraate girdi. Hayatımda sadece bir kez ikindi namazının sünnetini kılamadım, demiş. Akşemseddin'in bu sözü üzerine Fatih Sultan Mehmed:

 

 

- Ben hayatımda hiç ikindi namazının farzını ya da sünnetini kaçırmadım, demiş. Bunun için de oradaki heyet tarafından İstanbul'un fethinden sonra Ayasofya'da kılınacak ilk cuma namazına imamlık yapmaya Fatih Sultan Mehmed layık görülmüş.

 

 

Fatih Sultan Mehmed imamlığa geçtikten sonra namaza başlamak için tekbir getirir ama hemen sonra durmuş ve sağına soluna selam vererek namazını bozar. Sonra tekrar tekbir getirmiş ve tekrar durur sağa sola selam vererek namazını bozar. Üçüncüsünde de tekbir getirdikten sonra ellerini bağlar ve ilk cuma namazını kıldırmaya başlar.

 

 

Cemaatten bazıları: "Padişah büyük kibre girdi o kibrinden dolayı namazı başlatamadı" diye düşünmüşler. Namaz kılındıktan sonra Fatih Sultan Mehmed'e namazı nenden üç kere bozduğunu sormuşlar o da:

 

 

- İstedim ki namaz sırasında bana ve bütün cemaate Kabe görünsün, yani biz Kabe'nin önünde namaz kılalım. Bu niyetle birinci tekbiri getirdim fakat Kabe görünmedi. İkincisinde de tekbir getirdim Kabe görünmedi. Fakat üçüncüsünde tekbir getirdim ve Kabe gözümün önünde belirdi, demiş.

 

 

Bunun sebebini de Akşemseddin Hazretleri'ne sormuşlar o da bu hadiseyi şöyle anlatmış;

 

 

- Padişahımız üç defa tekbir getirdi. Birinci tekbirde baktım ki, Ayasofya'nın yönü kıbleye bakmıyor. İçimden "İnşallah bir yanlış yapmayız" dedim. İkinci kez tekbir getirdi, tekrar namazı bozdu, namazı bozduğu için sevindim. Üçüncü tekbirde yine içimden: "İnşallah namazını bozar" dedim. Fakat o an bana manevi alemde cemaatin en arka safı gösterildi. En arka safta, bir kişilik yerin eksik olduğunu gördüm. Bir an baktım ki Hızır Aleyhisselam, o bir kişilik yere doğru saf tutmak için gelirken terler direğe parmağını soktu ve Ayasofya'nın yönünü kıbleye doğru çevirdi. Ondan sonrada bir kişilik yerin eksik olduğu o safa geçti ve namaza durdu. Böylece padişah üçüncü kez tekbir getirdikten sonra Kabe'yi tam karşısında gördü, bir daha selam vermedi ve böylece İstanbul'un fethinden sonraki ilk cuma namazını kıldırdı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İstanbul fethedildiğinde Ayasofya neden yıkılıp yerine cami yapılmamış diye aklıma takılmıştı ve aşağıdaki bilgiye ulaştım.

 

[h=3]Peygamberin tükürüğü ile ayakta duran kubbe[/h]"Hz. Muhammed doğduğunda Ayasofya'nın kubbesi yıkılır. Birçok kez tamir edilmeye çalışılır ama tamir edilemez. Hz. Hızır yaşlı bir şeyh kılığında rahiplere görünerek, "Eğer bu kubbeyi tamir etmek istiyorsanız Hz. Muhammed'in tükürüğünden alıp zemzem suyu ile birlikte kirece karıştırın, onunla kubbeyi tamir edin. Başka çare yoktur." der. Rahipler bu kişinin Hızır olduğunu anlar. Hemen yola çıkar. Rahipler Mekke'de Ebu Talib'e gidip isteklerini söyler. Hz. Muhammed rahiplerin ricalarını kabul eder. Hz. Peygamber onlara, onunla ayakta durup ümmetine nasip olsun diye dua eder. Rahipler tükürüğü zemzem suyu ile karıştırıp harç yaparak kubbeyi tamir eder. Kubbenin Resulullah'ın ağız suyu ile yapılan yerleri hâlâ aydınlıktır."

 

Peygamberimizden dolayı Ayasofya' nın bir mübarekliği söz konusuymuş.

Dipnot olarak paylaşmak istedim.

 

Paylaşım için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İkindi namazı rivayetini Selimiye Cami acılısı icin de anlatırlar, orada da kanuni sorar ve anahtarı alıp kapıyı acarak kendisi yapar acılısı.

 

Hz. Hızır olayında da Ayasofya'nın sütunlarının birinde Hz. Hızır'ın camiyi kıbleye cevirirken tuttugu yer diye kucuk bir oyuk vardır. elinizi sütuna yapıştırıp baş parmağınızı o oyuga sokarak 360 derece elinizi kaldırmadan cevirirseniz hacı oldugunuz soylenir, ama ne hacısı orasını sormadım, bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...