Jump to content

Eklem Kireçlenmesi...


Renan

Önerilen Mesajlar

“Eklem Kireçlenmesi“ kontrol altına alınabilir mi?

 

Kireçlenme, en sık görülen eklem hastalığı. Doğal yaşlanma sürecinde eklem kıkırdağının etkilenmesiyle gelişen kireçlenme, ağrı ve eklemlerde hareket güçlüğüne neden oluyor. Eklemlerdeki ağrı ve şişlikle ortaya çıkan eklem kireçlenmesi ilaçlar, fizik tedavi yöntemleri be ameliyatlarla kontrol altına alınabiliyor.

 

Eklem kireçlenmesi daha çok yaşlılarda olmak üzere her yaşta görülebiliyor. 25-34 yaş arasında binde 1 olan eklem kireçlenmesi görülme oranı 65 yaş sonrasında yüzde 80’e çıkıyor. En sık kalça, diz ve omurga eklemlerinde görülen eklem kireçlenmesi kendini sıklıkla ağrı ve hareket kısıtlılığı ile gösteriyor. Eklem kireçlenmesinin ilerlemesi ile hastanın hareketleri kişisel bakım ve temizliğini yapamayacak kadar kısıtlanıyor ve ağrısı geceleri dahi uyku uyutmayacak düzeye ulaşıyor. Bu nedenle yaşam kalitesi de düşüyor. Acıbadem Bursa Hastanesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölüm Sorumlusu Prof. Dr. Orhan Özcan hastalığın oluşum mekanizmasını şöyle anlatıyor: “Normalde tüm eklemlerimizin hareketli yüzleri kıkırdak dediğimiz bir tabaka ile kaplıdır. Kıkırdak parlak, pürüzsüz, kaygan ve 3-4 mm kalınlığında sert bir tabakadır. Ayrıca eklemin iç yüzeyini çevreleyen ince bir zardan (sinovya) eklemi kayganlaştıran eklem sıvısı salgılanır. Kıkırdak ve eklem sıvısı eklemin ağrısız ve rahat hareket etmesini sağlarlar. Kıkırdağın doğal yapısı romatizmal hastalıklar, eklem iltihabı, kırık, yaşlanmaya bağlı aşınma gibi nedenlerle bozulabilir. Sonuçta kıkırdak yüzeyi aşınır, parlaklığını kaybeder ve pürtüklü, girintili çıkıntılı bir hal alır. Kıkırdak çevresindeki kemiklerde şekil bozuklukları ve sivri çıkıntılar oluşmaya başlar. Eklem zarı zarar görür ve eklem sıvısı yeterli ve kaliteli salgılanamaz. Eklem kapsülü sertleşir. Eklem çevresindeki kaslar zayıflar. Böylelikle eklem kireçlenmesi (artroz) denen eklemin ağrılı ve hareketlerini kısıtlayan hastalığı ortaya çıkar.”

 

Eklem Kireçlenmesinde Tedavi

 

Eklem kireçlenmesi yaşlanmamızın doğal bir sonucu ve oldukça sık gözlenen bir durum. Ancak ilerleyen tıbbi teknikler sayesinde eklem kireçlenmesinde artık ağrısız ve hareketli bir yaşam sürmek zor değil. Tedaviye adale güçlendirici egzersizler, ağrı kesici ve kıkırdak geliştirici ilaçlar, kilo verme ve fizik tedavi yöntemleri ile başlanıyor. Hastalığın ilerlediği ve bunların yetersiz olduğu noktada cerrahi girişimler uygulanabiliyor. Acıbadem Bursa Hastanesi, Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Sorumlusur Doç. Dr. Nadir Şener; tedavinin amacını şöyle açıklıyor: “Eklem kireçlenmesi tedavisinde uygulanan egzersizlerin amacı eklem çevresi kasları güçlendirerek ekleme binen yükü azaltmak hareket yeteneğini artırmaktır. Kullanılan ilaçlar ise kıkırdak ve eklemdeki ödemi gidermek ve bu yolla ağrıyı kesmeyi hedefler. Kıkırdağın aşınmasını önlemeye yönelik ilaçlar olduğu gibi sadece eklem çevresi şişliği azaltmak ve ağrıyı kesmeye yönelik ilaç tedavileri de bulunmaktadır. Bu ilaçların bir kısmı eklem içine uygulanmaktadır. Kilo vermekte amaç ekleme dolayısıyla eklem kıkırdağına binen yükleri azaltarak hem aşınmayı azaltmak hem de kıkırdağın kendisini tamir etmesine izin vermektir.

 

Fizik tedavi yöntemleri ile hem eklem çevresindeki kasların güçlenmesi sağlanmakta, hem hareket açıklığı kazanılmakta, hem de ağrı azaltılmaktadır. Tüm bu tedaviler yeterli olmadığında ise artroskopi gibi eklem içinin temizliğini sağlayan basit girişimler veya eklem protezi gibi eklemin yeniden yapılandırıldığı büyük girişimler gerekmektedir. Eklem protezi ameliyatlarında kıkırdağın aşınan kısmı çıkarılıp yerine metal, seramik vb malzemelerden yapılmış yapay eklemler yerleştirilmektedir. Protez yapılan hastalar yıllarca ağrısız olarak yaşamlarını sürdürebilmekte, eski günlerine geri dönebilmektedirler.”

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...