Jump to content

Havuzlarda Hijyene Dikkat!..


Renan

Önerilen Mesajlar

Havuz sularının 24 saatlik aktif klor kontrollerini yapmak, havuz giriş yerlerine 10-15 santimetre derinliğinde ayak dezenfeksiyonunu sağlayacak yıkama havuzları koymak, havuzu kullanacakların girmeden önce duş almaları ve ayak dezenfeksiyonunu yapmalarını sağlamak bu standartların başında geliyor.

 

HAVUZ STANDARTLARINI BİLMEK GEREKİR

Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi Başkanı Doç. Dr. Mustafa Ertek, yaz aylarında mevsim sıcaklıklarına bağlı olarak mikrop, virüs ve bakterilerin çoğalmasının bazı rahatsızlıklara sebep olduğunu ifade ederek, “İlgili mevzuata göre yüzme havuzlarının belirli standartlara sahip olması zorunludur. Bu standartlar halkımızın sağlığını korumak için Sağlık Bakanlığı tarafından konulmuş kurallardır. Serinlemek amacıyla yüzme havuzlarından faydalanacak vatandaşlarımız, buralarda hangi standartların geçerli olduğunu iyi bilmelidir” dedi.

 

AKTİF KLOR KONTROLÜ YAPILMALI

Ertek, yüzme havuzlarının sahip olması gereken standartlar hakkında şu bilgileri verdi: “Havuz sularında 24 saatlik aktif klor kontrolleri yapılmalı ve bu havuzun yakınındaki bir pano üzerinde belirtilmelidir. Havuz sularının haftada veya 15 günde bir bakteriyolojik kontrolleri yapılıp, bu rapor havuz çevresindeki görünür bir yere asılmalıdır. İkaz levhaları görünür yerlere konmalıdır. Havuz giriş yerlerine 10-15 santimetre derinliğinde ayak dezenfeksiyonunu sağlayacak yıkama havuzları konulmalıdır. Havuz suyunun devamlı temizliğini sağlayan filtrasyon ve klorlama tesisi bulunmalıdır.

 

Havuz çevresi ve güneşleme alanlarında kaymayı önleyici zemin düzenlemesi olmalıdır. Havuzun çevresindeki tuvalet, lavabo, pisuvar ve duş gibi yerler aktif klor içeren dezenfektan maddelerle her gün periyodik olarak dezenfekte edilmelidir. Havuz içerisine klor haricinde renk verici veya berraklaştırıcı hiçbir madde atılmamalıdır.”

 

Mustafa Ertek, havuza girmeden önce duş alınmasının ve ayak dezenfeksiyonunun yapılmasının önemine işaret ederek, cilt hastalığı olanların havuza girmelerinin önlenmesi gerektiğini kaydetti.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...