Jump to content

Meme Kanseri Riskini Arttıran Faktörler...


Renan

Önerilen Mesajlar

Meme Kanseri Riskini Arttıran Faktörler

Genetik, çevresel, hormonal faktörlerin ve beslenme alışkanlıklarının etkili olduğu meme kanserine Amerika’da her 8 kadından biri yakalanırken Türkiye’de bu oran 12 kadından biri şeklinde olup artış göstermektedir. Meme kanserine yönelik bilinçlendirme ve erken teşhis için bilgilendirme projeleri yapılsa da meme kanseri hala akciğer kanserinden sonra en üst sırada yer almaktadır. Bu yüzden meme kanserini tam olarak anlamak ve riski arttıran faktörleri bilmek oldukça önemlidir.

 

Kilo

Her kanser türü için tetikleyici faktör olabilen kilo faktörü meme kanserinde de önemli bir etmendir. Vücut ağırlığının ideal olması, yağlı yiyeceklerden uzak durarak sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek, egzersiz yapmak kadınları özellikle menopoz döneminde meme kanserine yakalanma riskinden koruyor.

 

Yaş

Yapılan araştırmalara göre 50 yaş ve üzeri kadınlarda meme kanserine yakalanma olasılığı artmaktadır. Bu süreçte doğru beslenmek ve hafif egzersizlerle vücudu dinç tutmak önemlidir. Yaş faktörü aile geçmişiyle bağlantılıdır eğer ailede meme kanserine yakalanmış biri varsa risk artmaktadır.

 

Kişisel Geçmiş

Daha önce bir memede oluşan kanser iyileşse de diğer meme de oluşma riski vardır.

 

Gebelik Faktörü

Hiç gebe kalmamış veya menopoz döneminden sonra da adet görmeye devam ederek hamile kalan kadınlarda meme kanseri olma riski daha fazladır.

 

Hormon Tedavisi

Doktor kontrolünde yapılan kısa süreli hormon tedavileri kanser riskini arttırmaktadır.

 

Alkol ve Sigara

Hemen hemen bütün kanser türlerinde önemli bir faktör olan alkol ve sigaranın içerisindeki zararlı maddeler meme kanseri riskini arttıran faktörler arasında yer almaktadır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...