Jump to content

Kalbinizizle İlgili Bazı Bilgiler...


Renan

Önerilen Mesajlar

Yüksek kolesterol denince aklınıza ne geliyor? Bir hamburger, alkol reklamları veya tıkalı bir damar...

 

Her 10 genç kadından birinin kolesterolü sağlıksız değerlerde. 20-44 yaş aralığındaki yetişkinlerin yüzde 40'ı beş yıl içinde hiçbir testten geçmediklerinden nasıl bir risk taşıdıklarını bilmiyorlar. Eğer kolesterolünüzü kontrol altına almazsanız ilerleyen yıllarda büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bunları hâlâ önemsemiyorsanız durumu daha ciddiye alabilmeniz için işte dört neden:

 

►Kalp Rahatsızlıkları Erken Yaşta Başlar...

20'li-30'lu yaşlarda olsanız bile kolesterol damarlarınızı kaplamaya başlamış olabilir. Araştırmalar çocukların damarlarında bile yapışkan bir oluşumun gözlemlendiğini gösteriyor. Çok fazla doygun yağ içeren yiyecek tüketmek karaciğerin normalden fazla LDL (zararlı kolesterol) üretmesine sebep olur. Bunun sonucunda da kolesterol damarlara yapışır. Küçük çocukların bile kalp rahatsızlıklarına yakalandığını göz önüne alırsak genç kadınların da risk altında olması pek şaşırtıcı değil.

 

►Stres Sağlığınızı Sinsice Etkiler...

Düzenli olarak egzersiz yapıp sağlıklı ve düşük yağlı yemekler tüketseniz bile stres, kolesterolünüzü yükseltebilir. University College London araştırmacıları üç yıl süren araştırmalar sonucunda stres altındaki kişilerin yüksek kolesterole sahip olabileceği sonucuna varmış. Kandaki yağ oranının yükselmesinin sebeplerinden biri de stres eğilimi. Stres sonucunda vücudun damarlardaki fazla yağı atma işlemi yavaşlıyor.

 

►Kolesterolden Sadece Kalbiniz Etkilenmiyor...

Damarlardaki kan akışı normal seviyede olmayınca kalp krizine yol açabilecek tıkanıklık riski ortaya çıkıyor. Üstelik aynı şey beyne giden damarlarda da meydana gelebilir. Tıkanmış damar kalp krizinin başlıca sebeplerinden biri. Yüksek kolesterolün etkisi ağır olabilir. Yapılan araştırmalara göre yüksek kolesterol hastalığı geçiren fakat kalp rahatsızlığı olmayan sağlıklı kadınlar düşük kolesterol düzeyli kadınlara kıyasla yüzde 78 oranında kalp krizi riskine yakın.

 

►Küçük Bir Değişiklik Hayatınızı Farklılaştırabilir...

The New England Journal of Medicine'in araştırmalarına göre yıllar içinde LDL değerinizin yüzde 15 oranında düşmesi kalbinizin sağlığı açısından çok önemli. Doktorlar erken safhada yapılacak bir müdahalenin hem daha kolay olduğunu hem de geri dönüşe imkan verdiğini söylüyorlar. Sağlıklı beslenin, düzenli egzersiz yapın, kendinize zaman ayırın, sigara içmeyin ve doktorunuzdan kolesterolünüzü kontrol etmesini isteyin. Kalbiniz sağlıklı ve uzun bir yaşamı hak ediyor!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...