Jump to content

Fiziksel ve Psikolojik Şiddet Gören Kadınlar Daha Çok Doktora Gidiyor...


Renan

Önerilen Mesajlar

Seattle’daki Sağlık Grubu ve Washinton Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, 1,546’sı eşinin şiddetine maruz kalmış 18-64 yaş arasındaki 3,333 kadınla ilgili veriler incelendi. Araştırmada, dayak ve zorla cinsel ilişki gibi fiziksel şiddetin yanı sıra tehdit, sürekli aşağılayıcı sözler sarf etmek gibi fiziksel olmayan şiddet unsurları da göz önüne alındı.

 

Araştırma sonucunda, şiddet görmüş kadınların görmeyenlere oranla yıllık sağlık harcamalarının yüzde 19 (yılda 439 dolar) daha fazla olduğu ortaya çıktı.

 

Gerek geçmişte şiddet görmüş, gerekse hala şiddet görmekte olan kadınların akıl sağlığı kliniklerini, hastanelerin ayakta tedavi ve acil bölümlerini daha çok kullandıkları, bu kadınların hastanede yatma oranlarının da daha yüksek olduğu belirlendi.

 

Şiddet görmelerinin üzerinden 5 yıl geçtikten sonra bile, bu kadınların sağlık kuruluşlarını kullanma oranlarının diğerlerine göre yüzde 20 daha fazla olduğu kaydedildi. Araştırma sonucunda, aile içi şiddet yüzünden her 100 bin kadının sağlık sektörüne maliyetinin yılda 19,3 milyon dolar daha fazla olduğu belirlendi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...