Jump to content

Ağrılar 42 Derece Sıcakla Yok Ediliyor!..


Renan

Önerilen Mesajlar

Çukurova Üniversitesi Ağrı Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hayri Özbek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''ağrı deneyi'' olarak nitelendirdikleri tedavinin girişimsel bir yöntem olduğunu ve lokal anestezi altında yapıldığını söyledi.

 

Doç. Dr. Özbek, minimal bir cerrahi operasyon olan bu yöntemde, ağrıya neden olan sinir kökünün radyofrekans cihazıyla 42 derecede yakıldığını belirterek, ''Bir başka ifadeyle zaten hasarlı olan ve bu yüzden dayanılmaz ağrılar veren sinir kökleri tamamen felç ediliyor. Bu yüzden de sinir kökleri ağrıyı iletmiyor'' dedi.

 

Çoğunlukla bel, sırt ve boyun gibi kişinin yaşam kalitesini düşüren ağrılarda bu yöntemle olumlu sonuç aldıklarını, harap edilen sinir kökü 1.5-2 yılda toparlanamadığından hastanın bu süre zarfında ağrı hissetmediğini bildiren Doç. Dr. Özbek, şöyle devam etti:

 

''Sinir hasarına bağlı olarak gelişen yanıcı elektriklenme tarzında bel ve bacak ağrısı için de bu yöntem kullanılıyor. 42 derecedeki ısı, sinir köküne, radyofrekans adı verilen cihaz ve ucu iletken olan özel bir iğne ile veriliyor. Böylece ağrıyı taşıyan sinirin fonksiyonu ortadan kaldırılıyor.

 

Balcalı Hastanesinde uygulamaya başladığımız bu yöntemde, hastalardan birisi daha önce bel fıtığı nedeniyle ameliyat geçirmiş bir hastaydı. Yapılan tetkikinde bel fıtığı olmadığı tespit edilen bu hastanın, belinden, kalçasına ve bacaklarına kadar yayılan, elektriklenme ve yanma tarzında ağrı şikayetleri vardı.

 

Bu tür ağrılar genellikle bir sinirin bozulması nedeniyle oluşan ağrılardır. Biz buna da 'nöröpatik' ağrı diyoruz. Bizim burada yaptığımız işlemde, bu hastanın ağrıya neden olan sinir köklerinin fonksiyonunu tamamen sonlandırdık.''

 

-SÜRE DOLDUĞUNDA UYGULAMA TEKRARLANIYOR

 

Doç. Dr. Özbek, sinir kökündeki felç durumunun 1.5-2 yıl sürdüğünü, bu nedenle bu süre dolduğunda ağrıların tekrar başlamaması için uygulamanın tekrarlanması gerektiğini kaydetti.

 

Operasyonun yaklaşık bir saat sürdüğünü, hastanın da 4-6 hafta içinde hiç ağrı hissetmemeye başladığını ifade eden Doç. Dr. Özbek, ''Bu yöntemden, sinir hasarına bağlı tüm ağrılarda başarılı sonuç alıyoruz'' dedi.

 

Ağrılara sebep olan sinir köklerinin yakılması yöntemini her doktorun uygulayamayacağını vurgulayan Doç. Dr. Özbek, uygulamanın yapılabilmesi için özel bilgi, beceri, cihaz ve deneyim gerektiğini belirtti.

Doç. Dr. Özbek, Türkiye'de yeni uygulanmaya başlayan tedavi yöntemini, değişik illerden gelen 10 öğretim üyesi ve 5 uzman doktor ile Balcalı Hastanesinde, karşılıklı görüş alışverişi yaparak ilk kez başarıyla uyguladıklarını bildirdi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...