Jump to content

Yeni Sağlık İksiri: Aspir Yağı...


Renan

Önerilen Mesajlar

Türkiye Aspir Derneği Başkanı ve Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Endüstri Bitkileri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fikret Akınerdem AA muhabirine yaptığı açıklamada aspir bitkisinin artık halk tarafından da tanındığını söyledi.

 

Üretici ve yağ sanayisi tarafından benimsenen bitkinin 2000 yılında 30 hektar alanda 18 ton üretildiğini ifade eden Akınerdem bugün ise 50-60 bin hektar alanda 60 bin ton civarında üretildiğini belirtti.

 

Aspir üretimindeki artışın en önemli sebebin biyokayıt projelerinin ülke gündemine girmesi olduğunu anlatan Akınerdem bir süre sonra yağ kalitesi benimsenen bitkinin üretiminin daha da yaygınlaşacağını vurguladı.

 

Akınerdem aspir yağının değerlerinin dünya tarafından çok iyi bilindiğini ancak ülkemizde yeni yeni benimsenmeye başlandığını dile getirerek şunları kaydetti:

 

"Aspir yağı artık marketlerde eczanelerde sağlık yağı olarak özellikle satılıyor. Lokal bölgelerin ve bünyenin zayıflatılmasında hanımlar tarafından da bronzlaşmada kullanılıyor. Aspir bitkisinin ekiminden hasadına kadar gübreleme ve ilaçlamaya tabi tutulmadığı için organik olduğuna inanıyoruz. Organik pazarlarda çok rahat bulabilirsiniz. Kuraklığa dayanıklı bir bitki olan aspire nadas alanlarının bir kısmı açılabilse biyozidel sekötörüne yağ verme imkanımız olacak. Yaklaşık 5-6 milyar dolarlık bir sektör oluşturabiliriz. Derneğimizin bütün çalışmaları bu değeri elde etmek için."

 

Avrupa ülkelerinde yarım litresi 8 avro

 

Fikret Akınerdem aspir yağının sağlık sektöründe kullanılması ve organik olması nedeniyle biraz pahalı olduğunu litresinin 10-20 lira arasında satıldığını anlattı.

 

Özellikle obezite probleminin olduğu bu dönemde aspir yağını zayıflama ve rejim yağı olarak tavsiye edebileceklerini ifade eden Akınerdem "Vatandaşımız bu yağı nerede bulursa alsın. Hiçbir zararı yan etkisi olmadan kolesterolü düşürüyor. Annelerimiz ve hanım kardeşlerimiz sofralarında kullansınlar.

 

Bu yağın yarım litresi Almanya Fransa ve İtalya'da 8 avroya satılıyor. Sahillerde otellerin havuzlarında güneşlenen hanımlara aspir yağını tavsiye ediyorum. Bunun çok faydasını göreceklerdir" diye konuştu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...