Jump to content

Hint Munçağı


Scarface

Önerilen Mesajlar

Muntjac_deer.JPG

 

 

Hint munçağı ya da bayağı munçak (Muntiacus muntjak), geyikgiller (Cervidae) familyasında munçak geyikleri içinde en kalabalık olan türdür.

 

Yumuşak, kısa ve bazen krem rengi izler taşıyan kahverengimsi ya da grimsi kılları vardır. Hepçil olan Hint munçağı meyve, tomurcuk, tohum, kuş yumurtaları ile beslendiği kadar küçük hayvanlarla ve hatta leşlerle de beslenir. Özellikle avcı hayvanları hissettiği zamanlarda çıkardığı köpek havlamasına benzeyen ses nedeniyle munçaklara havlayan geyik de denir.

 

 

Erkek Hint munçağının küçük boynuzları tek dallı olup 15 cm.'ye kadar büyür. Her yıl başlarındaki kemiksi bir sapçıktan bu boynuzlar uzar. Erkekler oldukça fazla derecede bölgelerini savunur ve boyutlarına göre çok vahşidirler. Bölgeye sahip olmak için birbirleriyle boynuz boynuza ya da daha tehlikeli olan fildişine benzer uzun köpekdişleriyle dövüşürler ve kendilerini köpekler gibi avcılara karşı savunabilirler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...