Jump to content

Ixobrychus Sturmii


Scarface

Önerilen Mesajlar

800px-BitternDwarf.jpg

 

 

Ixobrychus sturmii balıkçılgiller (Ardeidae) familyasından bir kuş türü. Angola, Benin, Botswana, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Kongo Cumhuriyeti, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Fildişi Sahili, Ekvator Ginesi, Etyopya, Gabon, Gambiya, Gana, Gine, Kenya, Liberya, Malawi, Mali, Moritanya, Mozambik, Namibya, Nijer, Nijerya, Ruanda, Senegal, Sierra Leone, Somali, Güney Afrika, İspanya, Sudan, Swaziland, Tanzanya, Togo, Uganda, Zambiya ve Zimbabwe'de bulunur.

 

 

Boyu 25 ila 30 cm arasında olan küçük bir balıkçıldır. Ağırlığı ise 60 ila 150 g arasındadır. Kanat açıklığı ortalama 45 ila 50 cm'dir. Erkeğin baş ve boyun tüyleri uzun ve koyu arduvaz grisidir. Koyu renkli gaganın üstü siyah ile koyu yeşil, altı ise sarı renklidir. Yüzdeki tüysüz bölge ve göz çevresi mavi ile sarı-yeşil; irisler ise kızıl-kahve ile koyu kızıl renklidir.

 

Sırtı, kanatların üstü ve diğer üst tüyler koyu arduvaz grisidir. Boğazı ve göğsünün üstü siyah çizgili ten rengi, karın ise daha koyu ve siyah çizgilidir. Ayak ve bacaklar önde sarı-yeşil, arkada sarıdır. Üreme döneminde ayak ve bacaklar parlak turuncuya dönüşür. Dişinin rengi daha soluktur ve karnında daha pas rengi bir ton vardır. İrisi sarıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...