Jump to content

Oğlumun HIV Olduğunu Babasından Bile Sakladım...


Renan

Önerilen Mesajlar

O, ismini vermek istemeyen bir HIV'li annesi... Oğlunun hastalığını öğrendiğinde HIV'in anlamını bile bilmediğini ve oğlunun hemen öleceğini sandığını söylüyor HIV'li annesi, "Hastalığı duyunca aklıma AIDS'li Murti geldi. Beyazlar giyinmiş insanlar, Murti'nin cesetini ilaca bulayıp gömmüşlerdi. Eşime bile hastalığı söyleyemedim" diyor .

 

HIV olanlar, tabii ki hayat boyu zorluklarla karşılışıyor. Peki ya onlara en yakın olanlar? Yani anne ya da babaları... Onlar neler yaşıyor? İçlerinde fırtınalar kopsa da çocuklarına belli etmemeye, onları hayata yeniden bağlamaya çalışıyorlar. Ama beyinleri acı gerçeği de her an onlara hatırlatıyor. Ya biricik evlatları ölürse... İşte oğlu HIV olan ve bu acıyı yakından tanımış bir anne yaşadıklarını anlatıyor.

 

Oğlunuzun HIV olduğunu nasıl öğrendiniz?

Oğlum hastalanınca, birlikte doktora gittik. Bir sürü tahlil yapıldı, o sırada kan tahlili de yapılmış. Ama biz, HIV testi yapıldığını falan bilmiyoruz. Doktor, bizi bir odaya çağırdı ve orada oğluma HIV pozitif teşhisi konduğunu söyledi. O zaman HIV'in anlamını bilmiyordum, aklıma çok kötü şeyler geldi. Hastalıkla ilgili bütün bilgilerimin kulaktan dolma olduğunu öğrendim. Oğlum, utanç verici bir hastalık nedeniyle ölecek zannettim. Bakın ben cahil bir insanım. Öyle tıbbi bilgim yok! Hastalık nasıl bulaşır, nasıl geçer çok bir şey bilmiyorum ama o an mahvoldum.

 

AYRI ODALARDA AĞLADIK

Doktorun yanından çıkınca ne yaptınız? Oğlunuza sarılıp ağladınız mı, hemen başka doktora mı gittiniz?

Hiçbir şey yapamadık. Çünkü ne yapacağımızı bilemedik. Oğlum, ölecek diye onun yanında ağlayamadım. O da benim yanımda ağlayamadı. Eve geldik, ayrı ayrı odalara kapandık. Birbirimize belli etmeden ağladık. Çocuğuma, bir şey soramadım. Sonuçta bu hastalık cinsel yoldan bulaşıyor. Erkek çocuk nasıl konuşayım? Ölümcül br hastalık olduğu için de çok korktum.

 

HIV'i o an nasıl hayal ettiniz?

Ölümcül bir hastalık olarak düşündüm. Oğlum çok zayıflayacak sonra da ölecek diye düşündüm. Aklıma Murti geldi. Beyazlar giyinmiş insanlar, Murti'nin cesetini ilaçlara bulayıp gömmüşlerdi. Ölüsü bile huzur içinde toprağa verilemedi. O görüntüler, benim kabusum oldu. Utandım, kimselere söyleyemedim. Eşime bile bir şey söyleyemeden oğlum için ağladım.

 

OĞLUMA PROFESÖR BULDUM

Hastalık hakkında sonradan nasıl bilgiler aldınız? Size bulaşır diye korktunuz mu?

Yok valla hiç korkmadım. Ben, orada sadece oğlumu düşündüm. Sonra bir profesör bulup, gittim. Hastalık hakkında bana her şeyi anlattı. O bana "HIV öyle kolay kolay bulaşmaz. Oğlunuz, sabah-akşam ilaç alacak, kendine dikkat edecek ve hayatını şeker hastaları gibi kontrollü olarak sürdürecek" dedi. Artık bu hastalık ölümcül hastalık olmaktan çıkmış. Profesör bana 'hastalığın ayıbı olmaz' deyince kendimi toparladım. Eve gidip, oğlumla konuştum. Onu ikna edip, bana HIV'i anlatan bu profesöre getirdim.

 

EN YAKIN ARKADAŞIM BİLE HâLâ BİLMİYOR

Eşinize durumu anlattınız mı?

Önce sakladım, söyleyemedim. Hastalık hakkında her şeyi öğrendikten ve oğlum ilaçlarına başlayıp, kendini toparladıktan sonra eşime söyledim. Zannedildiği gibi kötü bir hastalık olmadığını anlattım.

 

Eşinizden başka kimseyle oğlunuzun hastalığını paylaşabildiniz mi? En yakın arkadaşınıza dert yanabildiniz mi?

Yok kızım nerede? Bu hastalık, öyle bir hastalık... Hastalığın utancı olmaz ama bu hastalık ortaya çıkarsa, insanların neler söyleyeceği belli. O minik çocuk okula gitmek isteyince bile başına neler geldi. En yakın arkadaşıma bile hiçbir şey söyleyemedim. Oğlum, eşim ve ben bunu bir sır gibi saklıyoruz.

 

TEK HAYALİM MUTLU BİR YUVA KURMASI!

Oğlunuz için hayalleriniz bitti mi? Onun bir yuva kurmasını istiyor musunuz, yoksa artık mümkün değil diye mi düşünüyorsunuz?

Oğlum için tek düşüncem sağlıklı olması, artık hep gözünün içine bakıyorum. Oğlum daha çok genç 20'lerinde... Ben de isterim mutlu olsun, yuva kursun, ama bu konuyu biz artık hiç konuşamıyoruz bile... Durumunu kime anlatabilir, kim onun bu durumunu kabullenir bilmiyorum. Allah derdini verirse, dermanını da verir diye düşünüyorum

 

AYNI BARDAKTAN GEÇMİYORMUŞ!

Siz hiç test yaptırdınız mı? Size nasıl bulaşabileceğini biliyor musunuz?

Doktoru bize test önermedi, gerek görmedi. Acil bir müdahale sırasında neler yapacağımızı biliyoruz. Bir tek açık yarası varsa, dokunmayacağız bunu biliyoruz. Bunun dışında öyle kaşık, bardak kullanımı ile geçmiyor. Ama geçen gün eve bir sivrisinek girmişti. Oğlum, önce onu sonra bizi ısırır diye çok korktu. Ama doktor, "O yolla bulaşmaz" dedi.

 

Sizce oğlunuz kanser olsaydı daha mı kolaydı?

Kanser de çok kötü bir hastalık ama utanılmıyor. İnsanlardan köşe bucak saklanmak gerekmiyor. Kimse kanserli kişiyi ayıplamıyor, o zaman insan çevresinden destek alabiliyor. Benim oğlumun durumu daha zor... Oğlum için çok dua ediyorum

 

EN SON ANNELER DUYAR

Pozitif Yaşam Derneği Klinik Psikoloğu Murat Yüksel, üç yıldır HIV tanısı konmuş kişilere danışmanlık yapıyor. Yüksel, hastaların yaşadığı psikolojik baskılarla ilgili sorularımızı yanıtladı.

 

EN ZORU AİLE

Bir hasta için en zoru kime açıklamak? İşyerine mi, ailesine mi, sevgilisine mi?

En çok ailelerine söylerken zorlanıyorlar sanırım. Türkiye'de en son anneler duyuyor. Çünkü onları teselli etmek gerekiyor. Oysa deneyimlerimiz sırasında görüyoruz ki, aslında anneler korkulduğu ya da çekinildiği kadar tepki vermiyorlar. Bazen bize anneler gelip, çocuklarını terapiye nasıl ikna edecekleri konusunda danışmanlık alıyorlar.

 

İsmini hiç öğrenmediğiniz hastalarınız var mı?

Var tabii ki... Bizim terapilerde mahremiyet çok önemlidir. İsmini ve telefon numarasını bilmediğimiz hastalarımız var. İlk gelen hastaya grup terapi uygulamayız, biri görür diye çok rahatsız olurlar.

 

HIV olan biri, sevgilisine söylemek zorunda mı?

HIV pozitif bir kişi, HIV negatif bir kişiyle düzenli olarak cinsel ilişki kurabilir. Durumu iki taraf bildiğinde ilişkinin derinleşebilmesi, duygusal paylaşımın artması hem de risklerin azaltılması daha da kolaylaşır.

 

HIV pozitif olduğunu öğrendiğinde, eski sevgililerini 'test yaptır' diye uyarmaları gerekmiyor mu?

Bu kişinin, kendisine kalmış bir karar... Benim herhangi bir yönlendirmem olamaz. Söylemek istiyorsa, nasıl yapabileceği, nasıl tepkilerle karşılaşabileceği konusunda destek veririm. Bu durumlarda alacağı tepkilere karşı hazırlıklı olmasını sağlıyoruz, o kadar.

 

Öfkeye kapılıp, 'Ben herkese bulaştırmak istiyorum' diyen vaka oldu mu?

Olmadı. Hani ortalıkta dolaşan e-mailler, sinemalara konan iğneler, HIV pozitif birisi ile birlikte olup, sabah hasta olduğunu öğrenenlerin hepsi şehir efsanesi... Bunu yapmak isteyen zaten hasta olmasa da kötülük yapabilir.

 

'AIDS'LİYE KIZ VERMEYİZ' DİYORLAR!

HIV'i ilk duyduğunda intihar etmeyi düşünen hastalar oldu mu?

İntihar çok sık düşünülen bir durum ama bugüne kadar karşılaşmadık. Yaşamak daha ağır basıyor.

 

Evlenirken test yapılıyor. Bu sırada hastalığı fark edip, planları altüst olanlar oluyor mu?

Benim de bir-iki tane evlilik öncesinde tanı konulan hastam oldu. Test sonucunu doktor evleneceği kız ve onun annesinin yanında açıklamış. Aile, o dakikadan sonra kızlarına düşünme şansı bile vermemiş. Burada yapılabilecek çok fazla bir şey yoktu. Daha çok kişinin bu süreyi atlatabilmesine yardımcı olmaya çalıştık. Önyargı kolay yıkılabilir bir durum değil! 'AIDS'liye biz kızımızı vermeyiz' deyip, kapıları kapatan aileler oluyor.

 

MURTİ KİMDİR?

Türkiye, AIDS'i Mürteza Elgin'le nam-ı diğer Murti'yle tanıdı. Sanat ve sahne dünyasının yakından tanıdığı Murti lakaplı Mürteza Elgin'in AIDS virüsü kaptığı haberi 1985 Kasım'ında 'İşte AIDS'li Türk' başlığıyla manşetlerden günlerce inmedi. Sonra Elgin'le ilgili ayrıntılar hatta tüm hayatı aylarca kamuoyunu meşgul etti. Hastanede özel tecrit odası hazırlandı. 1992 yılında öldüğünde Türkiye AIDS'e o kadar yabancıydı ki, öldükten sonra bedeni ilaçlı suyla yıkandı, naylona sarıldı, çinko tabuta konularak bir kireç kuyusuna gömüldü. Bu görüntüler, herkesin kafasına kazındı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...