Jump to content

Büyük Bademcik Çocuklarda Solunum Durduruyor...


Renan

Önerilen Mesajlar

Yeşim Sert Karaaslan'ın haberi

Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Kulak-Burun-Boğaz Anabilm Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uslu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle çocukluk döneminde bademciğe bağlı sorunların sık görüldüğünü ve bu nedenle bademciklerin alınmasının söz konusu olabildiğini söyledi.

 

Her bademcik rahatsızlığında cerrahi müdahalenin şart olmadığını anlatan Uslu,bademciklerin görevinin çocukluk döneminde çok önemli olduğunu ve korunması gerektiğini dile getirdi. Uslu, ''Bademciklerin antijen denilen yapıları vücuda tanıtması gerekir. Çocuk büyüdükçe tanıma fazlalaşır.

 

Bademcikler, vücudun mikroplara karşı muhafızıdır. Mikrop ve virüslere karşı tanıtım ve tepkiyi başlatma görevi vardır. Tedbiren 4-5 yaştan önce alınmamaya özen gösterilmelidir. Ancak, istisnai olarak, ameliyatın gerekli olduğu konusunda yeterli belirti ve bulgu olduğunda, yaş sınırı daha alta çekilebilir'' diye konuştu.

 

Tıp dilinde ''akut tonsillit'' denilen yeni başlamış bademcik iltihabında durumunda boğaz ağrısının yanı sıra üşüme, titreme, ateş, halsizlik, yoğun boğaz ağrısı ve bademciklerin üzerinde beyaz beneklerin görülmesi gibi başka kriterlerin arandığını anlatan Uslu, ''Yıl içerisinde 5 kezden fazla akut tonsillit görülmesi halinde cerrahi operasyon düşünülebilir'' dedi.

 

-''KALP VE AKCİĞER SİSTEMİNE YÜK BİNDİRİR''-

Uslu, bademcik ameliyatının gerekçesinin sadece bu olmadığını da ifade ederek, şunları kaydetti:

''Hiçbir enfeksiyon olmadan iri bademcik yapısı nedeniyle uyku sorunu yaşanması ve hatta solunum durması gibi sıkıntılı hallerde cerrahi operasyon gereklidir. Bazı çocukların bademcikleri normalden büyüktür. Bademcikler iri olduğu için özellikle gece uykusunda hava yolunun tıkanmasına bağlı olarak vücut da bu tıkanıklığı aşma gayreti ile birlikte yorulma olur. Yorulma sonrasında vücut kendini dinlenmeye aldığından uykuda solunumun duraksamasına yol açar. Çocuk, vücudunun komutuyla birlikte tekrar nefes almaya başlar. Bu sorunu yaşayan çocuk, belli bir tempoda nefes alırken birden solunumu durur, ardından birkaç saniye sonra tekrar solunuma başlar.''

 

Bu durumun çocuğun uyku düzeninde bozulmalara yol açtığını belirten Uslu, ''Çocuk uyuyor gözükse bile uykunun dinlendiren aşamalarını tam olarak yaşayamaz. Dolayısıyla gelişimi ve diğer sistemleri olumsuz etkilenir. Kalp ve akciğer sistemine yük bindirir. Eğer bu durum çok uzun sürer ve şiddetli seyrederse ilave sorunlar çıkabilir'' uyarısında bulundu.

 

Uslu, ''Bu sorunu yaşayan çocukların, diğerlerine oranla daha yorgun ve bitkin görüldüğüne, hırçın olduğuna, yatarken ağzı açık ve dili dışarda durduğuna'' dikkati çekerek, anne babaların bunlara karşı duyarlı olması gerektiğini söyledi. Uslu, ''Burun tıkanıklığı, geniz eti sorunu ve bademcik büyüklüğü nedeniyle solunum bozukluğu ortaya çıktığında, yüz gelişimi de olumsuz etkilenebilir. Örneğin dişler kötü gelişir, dişler daha küçük ve orantısız olabilir. Alt ve üst çene birbirini kapatmaz, çene yapısı daha küçük kalabilir'' diye konuştu.

 

Uslu, bademcik enfeksiyonuna bağlı havale geçirilmiş olması halinde de operasyonun yapılmasının uygun olabileceğini de söyledi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...