Jump to content

Yılan Sokmasına Karşı Burun Spreyi


Scarface

Önerilen Mesajlar

20130802120421_yilan.jpg

 

 

California Bilimler Akademisi’nde bir ekip, zehirli yılan sokmalarına karşı serum olarak damardan verilen ilaçları, arazide acil müdahalede kullanmak amacıyla burun spreyi olarak geliştirmeye çalışıyor.

 

Dünyada her yıl 125 bin kişi yılan zehirlenmesinden hayatını kaybediyor. Gelişmekte olan ülkelerde yılan ısırması, özellikle sağlıklı gençler arasında kaza ölümlerine yol açan önde gelen nedenlerden biri.

 

Yılan zehirlemesine maruz kalanların çoğu hastaneye yetiştirilemeden ölüyor. Çünkü, yılan zehrinin tedavisi, özellikle de arazideyse, hiç kolay değil.

 

Yılanın türü belli olsa ve panzehir mevcut olsa bile, bu panzehir pahalı. Ayrıca buzdolabında ve uzman bakımında korunması ve kullanılması gerekiyor.

 

California Bilimler Akademisi uzmanlarından Matt Lewin, zehirli yılan ısırmalarına karşı acil müdahale ve tedavi yöntemleri üzerinde çalışıyor. Dr. Lewin’in ekibi, yılanın salgıladığı nörotoksinin sinir sisteminde felce yol açmasını önleyen mevcut ilaçlar üzerinde çalışıyor. Ancak normalde bu ilaçlar serum olarak damardan veriliyor. Bu da hastane ve sağlık merkezi gibi yerlerin dışında son derece zor bir uygulama. Bundan dolayı Dr. Lewin ve ekibi, bu ilaçları burun spreyi olarak geliştirmeye çalışıyor.

 

Bu yıl başında California’da yapılan bir deneyde ve Hindistan’da yılan sokan bir kişi üzerinde uygulanan tedavide burun spreyi yöntemi, yarım saat içinde işe yaramış ve sinir sisteminin felce uğramasını önlemiş.

 

Dr. Lewin ve ekibi, tropik bölgelerin en büyük sorunlarından biri olan zehirli yılan sokmalarına karşı en iyi yöntemleri ve ilaç kombinasyonlarını denemeyi sürdürüyor.

 

 

teknoloji

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...