Jump to content

Namazda Huşu Bulamıyorum...


Guest türk_kızı
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

sa arkadaslar...ben namz kılıyorm ama hiç zevk almıyorm şeytanı yenmek istiyrm kalkıyorm kılıyorm ama husu bulamıyorum...böyle oluncada kılmak gelmiyor hiç içimden...arastırdım yediğine içtiğine dikkat etmek gerekyormus..ediyrm..haram hiç bişey yemiyorm...yememde...ama olmuyor..namazdaa husuyu bulmak için ne yapmalı ne gibi zikirler cekmeliyim...bazen arkadaslar anlatıyor namazda huzurlu olduklarını sevindiklerinmi sevnblerinden aglayanlar bile var..e bunları gördükce süphe duyuyorum kendimden...bilgisi olan arkadaslar yardım edebilir mi???

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

namaz kılarken bildiğin gibi yüce Allah'ın huzurundasın ve kendini dünyevi düşüncelerden soyutlaman gerekir...arada bi aklına bazı düşünceler gelebilir bu da şeytanın vesvese vermesinden kaynaklanır ama mümkün olduğunca o an sadece okuduğun duaları ve sureleri düşün göreceksin bak sende namazını kılarken mutlu olursun..Allah'a emanet ol!!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Banada aynısı oluyor, ben namaza yeni basladım. Bence nefsimizle savasıyoruz su an. Bizi vazgeçirmek için bu şekilde bizi sıkıyor.

 

İnadına devam vazgeçme sakın. Zamanla atlatırsın bence.

 

ben kılarken tam karın boşlugunun üstü o kadar daralıyorki anlatamam. Seıkıyor bişey sanki beni. Ama inadına o zaman daha yavas dua ediyorum eziyet ede ede.

 

Rabbim için namaz kılmak büyük bir olay bence asla vazgeçme.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ilklerde bende öyleydim ama oturarak hiç bişey elde edemeyeceğimi bu dünyaya allaha ihtiyaçlarımızı karşıladıktan sonra ibadette etmemiz için gelmişiz bunun bilincine vardım ve kalktım aldım elime yusuf tavaslının tam namaz hocası kitabını okudum okudum ne nasıl yapılır her şey anlatılıyordu ve bunun dışında neden yapmalıyız faziletleri nedir bu kıldığımız namazların faziletlerini okutukça tüylerim dikenlendi allahım bize ne büyük şeyler ihsan ediyorsun dedim kötülük düşünürmüşün günah yazılmazmış bu düşündüğün kötülüğü yaparsan bir günah yazılırmış iyilik düşününce kalbten istersen yapmayı yapmış gibi sevap alırmışsın ama bu iyiliği yaparsan bir o kadar daha sevap alırmışsın sonra kitapta ilerlemeye devam ettim dualarım namazın her aşamasında neler dediğimizi ve bunların ne kadar önemli olduğunu anladım mesela esselamün aleyküm ve rahmetullah demek te allahın doksan dokuz isminden biri varmış hiç farkında deildim sadece karambole kılıyordum tmm işte rukuda 3kere şu dua okuncakmış gibi sonra daha da devam ettim okumaya günlük ve gecelik namazları gördüm o kadar fazileti varmışki niye şimdiye kadar kılmadığımdan dolayı çok pişmanlık duydum hemen başladım sana tavsiyem anlam ve faziletlerini iyice öğren kavra ve düşün kılmanmı daha güzel oturmanmı kılmadığında olan günahı düşünme o an sadece hangisi hoşuna gidiyo o an zevk almaya başlayacağından eminim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşım korkun boşuna sende malzeme var yemeğini yap yine. Tadı kötü olmuş iyi olmuş boşber, zamanla tadını tutturusun, işmdilik karnın doysun kafi.

 

Bu zamanda zaten tam anlamıyla kendini veren ve huşu içinde kılabilien çok az sayıda insan var.

 

Kafasında bir ton sorun varken beynine hükmetmek çok zor. Çok iyi konsantre olman gerekiyor oda zor. Gözlerini kapamak namazda yasak diye biliyorum, o sebepten gözde açıkken bir yere bakarak konsantrede olunamıyor.

 

Yani uzun iş sen merak etme kılmaya devam et.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ve evet banada yatsı namazı çooook zor geliyor sanki hiç bitmeyecek miş gibi geliyor hiç kalkıp kılmak istemiyorumm ama sonra kalkıyorum kılarken hiç farkında deilim ne kadar yoğunlaşıyorsam namazıma bitince aaa bitti ya diyorum sonra içimden bi ses duhan suresini ve vakıa suresini oku diyordu bir gün okudum sadece sonra faziletlerine baktım ne muhteşem dualarmış hatta namazım bitince bide sadece allah rızası için namaz da kılmak istiyorum cnm namaz kılmak istiyor çok hoşuma gidiyor büyük bir zevk alıyorum faziletlerini hatırlamıyorum artık ama namaz büyük keyif veriyor bana

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

namazı tam bir huşu ile kılmak gerçekten zordur ve her insan başaramaz bence bunu kendinize çok fazla sorun yapmayın kılamamızın nedeni şeytanın sürekli yanımızda olup vesvese vermesi camilerde safların sıkı tutulmasının nedenide budur imam-ı azam hazretleri namaz kılarken aklı dağıldığında sürekli abdest tazeleyip namaza yeniden başlarmış en sonunda şeytan pes etmiş kaldıki önemli olan inadeti yapmamız gönlümüzün temiz olması allah seninde ibadetlerini kabul etsin arkadaşım allaha emanet olun

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bunun üstünde ben de düşünürdüm...

Fakat bu daha Üniversite 1. sınıftayken "ben herşeyi öğrendim diplomamı verin" demek gibi birşey. :)

Vesvese...

Namaz başka zikir başkadır ama zikir ile ilgili bir sözü emsal getirebilrim bu konuya:

"Önce zikir yaptığını sanarsın, sonra zikir yapmaya başlarsın; en sonunda zikir seni şekillendirmeye başlar."

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben çok önceleri içki içerdim,gereksiz yere adam döverdim,ailemin ve sevdiklerimin kalbini kırardım,hergece karakolda yatardım ama namazımı kılardın öyle ve ya böyle.

Sonuç olarak bu yol beni çok düzgün bir yere getirdi çok şükür.Namaz kılmak insana huzuru aşıladığı gibi Allah'a yakınlaştırır.Yusuf Tavas'ın kitabı çok güzeldir.Orda günlere ait namazlarda vardır.Bunları kılmanızı tavsiye ederim.Şuan elimde yok ama baktım hepsine.Allah ondan razı olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...