Jump to content

Kur'an'ın Tevrat, Zebur ve İncil'i koruma görevi


Guest INRI

Önerilen Mesajlar

Kur'an 'a göre Tanrı'nın, Kur'an 'dan önceki kitapları geçersiz kılmak gibi bir amacı yoktur.

 

 

Aksine Kur'an , aşağıdaki ayetlere göre onları tasdik etmek için gönderilmiştir:

 • "Kitab'dan sana vahyettiğimiz, kendinden öncekini doğrulayan gerçektir. Allah kulların(ın her halini) haber alandır, görendir." (Kur'an: Fatır 35:31) "...(Bu), ancak kendinden önceki (ilahi kitab)ların doğrulaması ve o (ezeli) Kitab'ın açıklamasıdır." (Kur'an: Yunus 10:37)
  "Ondan önce de önder ve rahmet olarak Musa'nın Kitab'ı var. Bu da (kendinden öncekileri) doğrulayan, (açık) bir Arabça ile (gönderilmiş) bir
  Kitabdır. Zulmedenleri uyarmak ve güzel davrananlara müjde olmak için (gönderilmiştir)." (Kur'an: Ahkaf 46:12)
  "Sana da kendinden önceki Kitab'ları doğrulayıcı ve onları kollayıp koruyucu olarak bu Kitab'ı gerçekle indirdik." (Kur'an: Maide 5:48)

Tevrat , Zebur ve İncil 'in Allah'ın sözleri olduğu ve Kur'an 'ın da onları doğrulamak ve korumakla sorumlu olduğu yukarıdaki ayetlerden anlaşılıyor.

Eğer Tevrat ve İncil değiştirilmişse, Kur'an 'ın Tevrat ve İncil 'i koruyacağına ve kollayacağına ait andına ne oldu?

Şimdi sevgili okuyucu, çok zor ve çok mantıklı düşünmeni gerektiren bir karar vermek durumundasın:

1) Ya Allah'ın Sözü ( Tevrat , Zebur ve İncil ) hakkındaki iddialar yanlıştır, ya da

2) Tevrat , Zebur ve İncil gerçekten değişmemiştir ve böylece her Müslüman onların tüm sözlerine kulak vermek zorundadır.

Bu konuyu önyargısız araştıran herkes bu ikinci seçeneği rahatlıkla seçecektir.

dır.

bizzat ben birçok çeviriden maide 5:48'e baktım.çarpıtma çeviri değildir isterseniz 10 civarı çevirileri yayınlayabilirim.arapçasınada beraber bakabiliriz

saygılar.

--------------------

وَاَنْزَلْنَا اِلَيْكَ الْكِتَابَ بِالْحَقِّ مُصَدِّقًا لِمَا بَيْنَ يَدَيْهِ مِنَ الْكِتَابِ

وَمُهَيْمِنًا عَلَيْهِ فَاحْكُمْ بَيْنَهُمْ بِمَا اَنْزَلَ اللّٰهُ وَلَا تَتَّبِعْ اَهْوَاءَهُمْ عَمَّا

جَاءَكَ مِنَ الْحَقِّ لِكُلٍّ جَعَلْنَا مِنْكُمْ شِرْعَةً وَمِنْهَاجًا وَلَوْ شَاءَ اللّٰهُ

لَجَعَلَكُمْ اُمَّةً وَاحِدَةً وَلٰـكِنْ لِيَبْلُوَكُمْ فٖى مَا اٰتٰیكُمْ فَاسْتَبِقُوا

الْخَيْرَاتِ اِلَى اللّٰهِ مَرْجِعُكُمْ جَمٖيعًا فَيُنَبِّئُكُمْ بِمَا كُنْتُمْ فٖيهِ

تَخْتَلِفُونَ

arapçası okunuşu:

Ve enzelna ileykel kitabe bil hakki musaddikal lima beyne yedeyhi minel kitabi ve muheyminen aleyhi fahkum beynehum bima enzelellahu ve la tettebi' ehvaehum amma caeke minel hakk, li kullin cealna minkum şir'atev ve minhaca, ve lev şaellahu le cealekum ummetev vahidetev ve lakil li yebluvekum fi ma atakum festebikul hayrat, ilellahi merciukum cemian fe yunebbiukum bi ma kuntum fihi tahtelifûn.

 

ve çeşitli meal'i ile madide 5:48

 

Diyanet=

Ey Muhammed!) Sana da o Kitab’ı (Kur’an’ı) hak, önündeki kitapları doğrulayıcı, onları gözetici olarak indirdik. Artık, Allahın indirdiği ile aralarında hükmet ve sana gelen haktan ayrılıp da onların arzularına uyma. Sizden her biriniz için bir şeriat ve bir yol koyduk. Eğer Allah dileseydi, elbette sizi tek bir ümmet yapardı. Fakat verdiği şeylerde sizi imtihan etmek için ümmetlere ayırdı. Öyle ise iyiliklerde yarışın. Hepinizin dönüşü Allah’adır. O zaman anlaşmazlığa düşmüş olduğunuz şeyleri size bildirecektir.

elmalı s2=Sana da (ey Muhammed) geçmiş kitapları tasdik eden ve onları kollayıp koruyan Kitab (Kur'ân)ı hak ile indirdik. Onların aralarında Allah'ın indirdiği ile hükmet. Onların arzu ve heveslerine uyarak, sana gelen haktan sapma. Biz, herbiriniz için bir şeriat ve yol belirledik. Eğer Allah dileseydi sizi tek bir ümmet yapardı, fakat size verdiklerinde sizi denemek istedi. Öyleyse iyiliklere koşun. Hepinizin dönüşü Allah'adır. O, ihtilafa düştüğünüz şeyleri size haber verir.

 

S.Ateş=Sana da kendinden önceki Kitabı doğrulayıcı ve onu kollayıp koruyucu olarak Kitabı gerçekle indirdik. Artık onların aralarında Allâh'ın indirdiğiyle hükmet ve sana gelen gerçekten ayrılıp onların keyiflerine uyma! Sizden her biriniz için bir şeri'at ve bir yol belirledik. Allâh isteseydi, hepinizi bir tek ümmet yapardı, fakat size verdiğ(i ni'met)ler(i) içinde sizi sınamak istedi. Öyleyse hayır işlerine koşun, hepinizin dönüşü Allah'adır. O size ayrılığa düştüğünüz şeyler(in hakikatin)i haber verecektir

 

 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Güzel kardeşim müslümanların kur'an'ı kerimde ismi geçen ve aslını koruyan kutsal kitaplara bir şeydediği yok .Biz bugünkü tahrif edilmiş kitaplarla amel edilemeyeceği için bunları red ediyoruz ki bunların papazlar tarafından yazıldığını sizde biliyorsunuz ve aslını kimsede getirip ortaya koyamıyor.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kesinlikle katılıyorum:)

Lakin değişmemiş olan hallerine ithafen olduğunu ve o Kuran öncesinde yazılanların son noktayı koyacak kadar zengin olmadıklarını sadece parçadan bütüne varış için bir geçiş hazırlığı olarak oluşturulduğunu(Kutsal Kitaplar) hatırlatmamıza gerek yok sanırım.:)

Saygılarımla

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Güzel kardeşim müslümanların kur'an'ı kerimde ismi geçen ve aslını koruyan kutsal kitaplara bir şeydediği yok .Biz bugünkü tahrif edilmiş kitaplarla amel edilemeyeceği için bunları red ediyoruz ki bunların papazlar tarafından yazıldığını sizde biliyorsunuz ve aslını kimsede getirip ortaya koyamıyor.

kuran'ın incil'i koruma görevi yazıyor okuduysanız.korudu ise incil elimizde sapa sağlam mevcut olur.ve kuran'da yazar allah'ın sözlerini değiştirebilecek hiçbir güç yoktur diye siz bana incil tahrif edilmiştir diyorsunuz iyide allah'ın sözü değişmez.değiştirmeye kimenin gücü yetmez.

"Allah'ın kelimelerini değiştirebilecek kimse yoktur." (Kur'an: En'am 6:115)

"Senden önce gönderdiğimiz peygamberlerimizin de kanunudur. Bizim

kanunumuzda bir değişiklik bulamazsın. (Kur'an:İsra 17:77)

"Allah'ın kelimeleri değişmez." (Kur'an: Yunus 10:64)

"Rabb'inin Kitabı'ndan sana vahyedileni oku; O'nun sözlerini değiştirecek

kimse yoktur." (Kur'an: Kehf 18:27)

"Allah'ın kanununu değiştirme(ğe imkân) bulamazsın. (Kur'an: Ahzab 33:62)

"Allah'ın kanununda bir değişme bulamazsın; Allah'ın kanununda bir sapma bulamazsın." (Kur'an: Fatır 35:43)

bu yüzden önermeniz yanlıştır teşekkürler.

--------------------

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aşağıdaki ayetlere göre, Hz. Muhammed ve tüm Müslümanlar Kutsal Kitap'ı tamamen kabul ediyorlardı.

  "Resul, Rabb'inden kendisine indirilene inandı, mü'minler de. Hepsi Allah'a, meleklerine, kitablarına ve peygamberlerine inandı. 'Onun elçilerinden
  hiçbirini diğerinden ayırmayız.' (dediler). Ve dediler ki: 'İşittik, itaat ettik!'" (Kur'an: Bakara 2:285) "Kitab'ın hepsine inanırsınız." (Kur'an: Al-i İmran 3:119)
  "De ki: 'Allah'a, bize indirilene, İbrahim'e İsmail'e, İshak'a, Yakub'a ve torunlara indirilene; Musa'ya İsa'ya ve peygamberlere Rab'leri tarafından
  verilene inandık; onlar arasında bir ayırım yapmayız, biz O'na teslim olanlarız.'" (Kur'an: Ali İmran 3:84)
muhammed zamanında incil'in sağlamlığı bu ayetlerle kanıtlanıyor.demekki iznik konsül'ü önermesi tamamiyle çöker
ve hala soruma cevap alamadım?verdiğiniz cevabın yanlışlığını kuran'dan kanıtladım az önceki bölümde taramalı tüfek gibi yazan arkadaşları burda görmek isteriz?
bir açıklama yapsınlar?
saygılar

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle arkadaşım şunu bilmende fayda var. tüm kutsal kitapları ve onlara gönderilen peygamberleri reddetmiyoruz.

Kuran evrenseldir. Tüm alemlere hitap etmektedir. Ve kendinden önceki kitaplarıda sahiplenir.onları inkar etmez.Onları koruma altına kalır.

bu koruması onların Allah'ın sözleri taşımasındandır. Kurannın koruduğu kitaplar sizin orjinallerini bozmadan önceki kitaplardı. Şimdi incil denilen

kitabın zaman içinde papazların kendi çıkarlarına göre yazmalarıdır. Kurandan önceki kutsal kitaplar ve peygamberler belirli bir kabileye gruba gönderilmişti. Kuran ve hz peygamberimiz resulu ekrem tüm alemlere gönderilmiştir. kuranla birlikte iki cihanın sultanı hz muhammed (sav) dünyaya gelmesiyle birlikte kendinden önceki ilahi kitaplar ve peygamberlerin hükümleri kaldırıldı. Biz onları görevlerini yapmış bir elçi olarak görüyoruz. Saygı duyarız. sevgi besleriz.

Tek uyulması gereken kuran ve sünnet olarak Rabbimiz tarafından bildirilmiştir. Şimdi biz müslümanlar sizlerden daha fazla isa peygamberi severiz onun sevgili validesi meryem anamzıda severiz koruruz kollarız. saygılarımla..

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Neden o halde incillerin içindekiler birbirinin aynısı değil. Bakın kuranı kerim tek kitap ve aslı halinde duruyor. ALLAH incilin korunduğunu söylüyorda bu gün nerede gizli tutuluyorsa o gerçek incili koruyor bunları değil.

önermeniz yanlıştır yine

allah'ın sözlerini değiştirebilecek yoktur ayette verdim.

incil'in bir orjinal'i var ancak bunlar tarif edilmişderseniz.insna eliyle allah'ın sözünün değiştirildiğini kabul edersiniz buda kurana aykırıdır.

ayrıca kuran hristiyanların incil'e hükmetmelerini buyurur yani iman etmelerini

kısacası yine önermeniz yanlıştır

saygılar.

--------------------

sizin orjinallerini bozmadan önceki kitaplardı.

tekrar tekrar sizin kendi içinizde çelişkiye düştüğünüz durum allah'ın sözlerini değiştirebilecke hiçbir güç yoktur.eğer orjinallerini papazlar bozarsa allah'ın sözünü değiştirebilecke hiçbir güç yoktur ayetine ters düşersiniz sizinde açıklamanız kuran'a ters düşer.

saygılar.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
önermeniz yanlıştır yine

allah'ın sözlerini değiştirebilecek yoktur ayette verdim.

incil'in bir orjinal'i var ancak bunlar tarif edilmişderseniz.insna eliyle allah'ın sözünün değiştirildiğini kabul edersiniz buda kurana aykırıdır.

ayrıca kuran hristiyanların incil'e hükmetmelerini buyurur yani iman etmelerini

kısacası yine önermeniz yanlıştır

saygılar.

 

Dünyanın kaderi kuranı görmekti. Sizlerde Allahtan korkmazcasına incili kendi çıkarlarınıza değiştirdiniz. Bundan dolayı Allah kutsal kitabı olan kuran kerim bizzat Allah tarafından korunacak. İnsanlar bundan önce sözlerini tutmayım incile sahip çıkmadıkları gibi bozulmasınada göz yumdurlar. Bunu sende bizim gibi çok iyi biliyorsun. :D

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Yeni Oluştur...