Jump to content

Kul hakkı


Guest 4143m
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Sevgili Arkadaşlar,

 

Hepimizin de bildiği ama bazen bilerek ya da bilmeyerek kimilerimizin işlediği bir günahtan bahsetmek istiyorum. Bu günah ki, Adaletli Merhametli ve Affetmetmeyi Seven Rabbimizin de Bağışlamadığı bir günahtır.

 

Bu Günah "KUL HAKKI'dır. Alemlerin Rabbi Allahu Teala, bu hakkın bu günahın bağışlanması için tek şart koymuştur. Hakkı Gaspedilen kişinin Helallliğini almak.

 

Gelelim Kul hakkına Dahil olan davranışlara,

 

- Bir kişinin malına izinsiz sahip olmak (çalmak)

- Bir kişinin zamanını boş yere ve izinsiz çalmak

- bir kişinin kısmetinde olan maddi veya manevi herhangi birşeyi gaspetmek

- bir kişinin zarar göreceği biçimde yalan söylemek

- bir kişiyi kandırmak ve onu zor duruma düşürmek

- bir kişiye iftira atmak

- Bir kişiyi öldürmek

- Bir kişiye gözyaşlarına mal olacak kadar üzüntü yaşatmak

- Aldatmak

- Anne, baba, arkadaş, kardeş, öğretmen hakkı da kul hakkı içine girer.

-Yetim hakkını yemek ve onu zarara uğratmak da kul hakkı içindedir.

 

noktalı yerleri birlikte dolduralım benim aklıma şuan da bunlar geliyor.

 

Allahu teala adaletlidir, kullarının hakkını gözetir ve birbirinin haklarını gözeten kullarını sever.

 

Bunula Birlikte,

 

Kul hakkı, insanın sahip olduğu hakları demektir.

Kutsal kitabımız Kur’ân-ı Kerim kul hakkı üzerinde önemle durmaktadır. ALLAH’ın emir ve yasaklarının hemen hemen dörrte üçü kul hakkı ile ilgilidir. Busebeple, ALLAH’a kulluk, yalnızca belli ibadetleri yerine getirmek değil, aynı zamanda insan haklarına da büyük saygı duymaktır. Aksi takdirde insanların birarada kardeşçe yaşamaları, devletler kurmaları mümkün olmaz.

Toplumun kaynaşması, kötülüklerden uzak, kardeşçe yaşayışın sağlanması için kul haklarına saygılı olmak o kadar önemlidir ki, ALLAH her türlü günahı affettiği halde, kul hakkını affetmiyor.

İhanet etmek, utandırmak, küçümseme, mala ve cana zarar vermek, alış verişte aldatmak, dargın durmak, iftira etmek, arkasından konuşmak, laf taşımak,dedikodu yapmak, anarşi çıkarmak, dini ve milli değerlere saygısız davranmak kul hakkını zedeleyen davranışlardandır.

Peygamberimez: “İnsanlara merhamet etmeyen kimseye ALLAH da merhamet etmez.” buyurur.

 

 

 

Rabbimiz Kul hakkı yemeyi bizlere nasip etmesin inşallah,,

 

Hayırlı, Mutlu ve huzurlu ve Dualı günler dilerim..

-

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kul hakkının affı yoktur demıssınız??

eger yapılanlardan gercekten pişman olunursa Allah tan tovbe dılenirse affı olmaz mı?ben gercekten cok sevdıgım bir ınsanın kalbını cok kırdım,yalan soledım kul soledım sımdı cok pısmanım.nası duzeltcem bilmiyorum.nolur bana yardım edın..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kul hakkının affı yoktur demıssınız??

eger yapılanlardan gercekten pişman olunursa Allah tan tovbe dılenirse affı olmaz mı?ben gercekten cok sevdıgım bir ınsanın kalbını cok kırdım,yalan soledım kul soledım sımdı cok pısmanım.nası duzeltcem bilmiyorum.nolur bana yardım edın..

 

ben bu konuda ilim sahibi biri değilim fakat, okuduklarıma ve bildiklerime dayanarak söylüyorum hakkını gasp ettiğiniz kişiden helallik almanız gerekir. yani ondan özür dileyin ve gönlünü alın helallik isteyin.

--------------------

Allah razı olsunnnnnnn

 

sağolasın. allah senden de razı olsun

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ama benimle kesınlıkle konusmayı kabul etmıyo...

Allah a yalvarıyorum,affetsın dıe.benim bildiğim eger ınsan yurekten af dılerse tovbe ederse kabul edılır dıe biliyorum ama tabi Allahın takdırı..

 

 

tabiki öyle ama sen denemeye devam et bence

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Hakkı Haykırmak..

   Mazluma... Sahip çıkan yiğitler vardır Onlar yaratılanı, yaratan için seven nidadır   İnsanlığa hizmet, hak ve adalet azimeti iştiyak şecaatidır   Böylesi adanmış ve hakkı teslim eden umutlar şahlanıp haykırmaktadır   Kim ne der, nifak ehli karalamak ister, uşak ve satılmış zanlar yaşadığını sanan fıtrata ters davrananlardır   Hiç vefanın, azmin, s

   , Yer: Üyelerimizden Şiirler & Denemeler

  • Hakkı Vusslattır

   Ruh.. Aklı, vicdanı Ve iradeyi temsil eden, Haktan asla vazgeçmeyen nasiptir İnsan aklı kadar, akıl bilgi kadar, bilgi irfanla düşünebilir Tasavvur etmek, en azından edebilmek talip olmayı gerektirir Bu bakımdan ruh ölüme yabancı olduğu kadar, kalpte cehalete yabancıdır, akıl azmin ve emeğin hasredilmesinden hasıl olan hakkı vuslattır   İnsan... Şek ve zan içinde varlığına temayül edip, nefsi emareyle nazar etmemeli Mazlum olan kul asla sahipsiz değildir, Söz

   , Yer: Üyelerimizden Şiirler & Denemeler

  • Hakkı Hak Bilmeyen

   Nice... Umutlar vardır Suskun ve yorgun hicrandır Sabır vahadır, cefa şifadır, edep ihlastır Şikayet cahil için haktır, hak aramak sevdadır Şer ve şirke taraf olan aklı, vicdanı pasif olan fevasızdır Hakkı hak bilmeyen, mazlum ve mağdurun yanında yer almayan nadandır Aklını, iradesini, azmini, muhakemesini kullanmayan yaşadığını zanneden gafildir   Mustafa Cilasun

   , Yer: Üyelerimizden Şiirler & Denemeler

  • Soru: Kul Hakkı ile İlgili Soru (Hukukî ve Dinî Açıdan)

   Merhaba arkadaşlar. Bir aile problemimiz var, çözüm yolu arıyorum. Şöyle bir hikâyemiz var; Benim annem 7 kardeşin en büyüğü. Annem ilköğretim 5. Sınıf bitmesine yakın istanbul a taşınmışlar. Ve annem işe başlamış hemen o yaşta. Dedem kumarciymis zaten hep libyadaymis iki sene sonra ayrılmışlar. Dayak kumardan bıkmışlar. Istanbula gelince bir gecekondu almışlar. Arsanın yarısı annemin amcasına aitmis anannem annem ve teyzemin bilezigiyle o yarı kısmı da satın almış. Bu sefer gidip müteahh

   , Yer: Sorular

  • Hakkı...

   Hakkı... Teslim etmek esastır Hakkı hak bilmek maksattır Alicenaplık göstermek vefakarlıktır İnsan için imanla umut inşa etmek sevdadır Beşer için arzu ve heves öncelik sırasında ilk sıradadır İnsan ruhunun, aklının, vicdanın aidiyet ve hikmetine göre yaşaması şarttır İnsan için ilim ve ahlakı, erdem ve irfanı, sabır ve iz'anı hakka kulluk ve haşyeti fark edilen şiardır İnsan veda ederken, samimiyet ve sadakatine, geçmişe olan hürmetine, özel ilişkilerine vefa gösteren imtihandır   Mus

   , Yer: Üyelerimizden Şiirler & Denemeler

×
×
 • Yeni Oluştur...