Jump to content

Bir ateistin yaşama amacı nedir??


Guest jülide
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

1-Ateist bir yaratıcıya ve dine inanmaz.

2-Dindarlar ahiret inancı sebebiyle bu dünyada yaşarlar ve görevlerini yerine getirirler. Bu yüzden bu hayat bir dindar için anlamlıdır. Ayrıca din intiharı yasaklar. Buna uymayanı öbür dünyada Cehennem bekler.

3-Ateist için nedensellik geçerlidir. Determinizmi benimser. Bu dünya ötesinde bir beklentisi de yoktur.

4-Sonuçta ateist için hayatın bir anlamı yoktur, sadece zamanı doldurmak için yaşar.

5-Bir ateist ölümü doğal sayar ve yok olacağını söyler. Yani bir ateist için beyinin ölümü ile hayat biter. Bu aşamadan sonra artık yoktur. Ruh yoktur. Her şey biter.

6-Ateist, toplumun devamı için din yasalarını değil, kanunları gerekli görür. Bazıları humanizmi gerekli görür. Ama bir katil olmaması için de bir engel yoktur. Zarar görmeyeceğini bildiği anda bir korkusu olmadığından rahatlıkla birini öldürebilir. Bunun için süperegosunun baskısını yenmesi yeterlidir.

7-Ateist duygularınınve düşüncelerinin elektriksel aktiviteden ibaret olduğunu kabul etmek durumundadır. Ateist hayatını Ahlaki kurallara uymak veya mutluluğa ulaşmak gibi çeşitli kavramları zaman zaman amaç edinerek hayatını anlamlı kılmaya çalışır. Ama aslında bunların da anlamsız olduğunun bilincindedir.

8-Bir ateist için intahar etmek ve etmemek arasında anlamlı bir fark yoktur. Nasıl olsa öldüğü andan itibaren dünyadan ayrıldığına üzülemeyecek yada herhangi başka bir duygusu olamayacaktır. Zaten yaşasada sonunda ölecektir. Ama daha sonra veya hemen ölmesi arasında anlamlı bir fark yoktur. Yaşaması kendini aldatmasıdır. Sonuçta ortada geriye birşey kalmayacaktır.

9-Toplumun diğer bireylerini etkileyecek, yaşamlarını değiştirecek bir şeyleri geride bırakması, yada öldükten sonra fikirlerinin yaşaması da önemsizdir. Çünkü öldükten sonra bu durumun bilincinde olamayacaktır ve ölmeden önce en azından bunu bilerek ölmesi de önemsizdir, zira mutlu ölmek diye de bir şey yoktur. Ölünce sadece ölüdür!

10-Bir ateist felsefesine tam inanıyorsa üremesine de gerek yoktur. Kendine ait bir genin devamının, kendisi için bir önemi de yoktur. Geni devam etse de etmese de olur.

11-Gerçek bir ateistin, inananların düşüncelerini değiştirmeye çalışması da temelde anlamsızdır. İnansalar veya inanmasalar da, ya da sonuçta düşüncelerini değiştirebilse de, kendisi sadece ileride yok olacak elektriksel aktiviteden ibaret ateist için fark yaratmayacaktır.

12-Ateist bir robottur. Sağa ya da sola dönmesi, bir şeyi düşünmesi ya da düşünmemesi, oturması ya da kalkması, ölmesi ya da yaşaması arasında bir fark bulunmamaktadır.

 

Peki bir ateist ne umar da hayatına devam eder? Yaşamak ve ölmek arasında anlamca bir fark bulunmadığına göre, ateistlerin en azından yüzde ellisi neden intihar edip ölmez?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Allah bile kullarını; bana inanıyor ya da inanmıyor, kulluk görevini yapıyor, yapmıyor diye ayırt etmeyip, hiçbir kulundan rızkını kesmezken, biz kulların hiç kimseyi inançsızlığından ya da bağlı olduğu inançtan dolayı yargılayıp, cezalandırıcı konuşamayız.Bu haddimiz olamaz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

213 - İnsanlar tek bir ümmetti. Ayrılmaları üzerine Allah, rahmetinin müjdecileri ve azabının habercileri olmak üzere peygamberler gönderdi ve beraberlerinde hak ile ilgili kitap indirdi ki, insanların, aralarında ihtilaf ettikleri şeyler hakkında hakem olsun. Bunda da sırf o kitap verilenler, kendilerine bunca deliller geldikten sonra tuttular, aralarındaki hırs ve kıskançlık yüzünden anlaşmazlığa düştüler. Bunun üzerine Allah kendi izniyle, iman edenleri, onların hakkında anlaşmazlığa düştükleri hakka, ulaştırdı. Allah, dilediğini doğru yola iletir.

214 - Yoksa siz, kendinizden önce gelip geçenlerin hali (uğradıkları sıkıntılar) başınıza gelmeden cennete girivereceğinizi mi sandınız? Onlara öyle yoksulluklar, öyle sıkıntılar dokundu ve öyle sarsıldılar ki, hatta peygamber ve beraberinde iman edenler: "Allah'ın yardımı ne zaman?" derlerdi. Bak işte! Gerçekten Allah'ın yardımı yakındır.

215 - Ey Muhammed! Sana nereye infak edeceklerini soruyorlar. De ki: Hayır olarak verdiğiniz nafaka, ana baba, yakınlar, öksüzler, yoksullar ve yolda kalmışlar içindir. Hayır olarak daha ne yaparsanız herhalde Allah onu bilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kolay olanı sectikleri düsünülsede insan oglunun bi amaca bi inanca sıgınacak bi kapıya ihtiyacı vardır bence hayatı kendilerine zorlaştırmaktan başka birsey yapmıyorlar .. oysa bizler zor durum karsısında Allahtan yardım istiyoruz güzel bir durum oldugundaysa yine Allaha hamd ediyoruz.. üzüntümüzüde sevincimizide paylaşacak bi Rabbimiz var. onlar bunun farkında degiller farkında olmak istemedikleri icin

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bakın aslında bu biraz paradoks gibi ama yinede söyliyim..Eğer bi şey reddedilmişse o kabul edilmiş demektir...Önce reddedilecek bişi olması lazım..O şeyin varlığını görmek gerek, ee gördüysen kabul etmişsin demektir..Buna göre reddediyorsan aslında kabul etmişsindir...Ateist Allah'ın varlığını reddetmez..senden benden iyi bilir..fakat kimi ateistler var bundan rant sağlıyorlar..ateistlik onlar için sanki bazı ortamlarda kabul edilmek için bi araç vazifesi görüyor...Ateist aslında tamamen nefsine köle olmuş insandır nefsinin arzularını tatmin için dinini satan adama ateist derim ben...Amacı belli değil mi sadece yaşamak, amacı sadece yaşamak olan bi insanın değeri ne olabilir ki????

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ateistler nefislerine köle değil tam tersine nefislerine dem vurmuş köle olmayı kabul etmeyen insanlardır, dünya malları umurlarında değildir.. çok okur çok sorgular çok araştıran insanlardır..

ve evet intihar etmezler bu günah olduğu için değil, kendilerine hakaret saydıkları için korkmadıkları için hayttan ne gelirse gelsin bütün güçleriyle savaşırlar etraflarında ki insanlara dünyanın mallarına önem vermedikleri için herşeylerini paylaşırlar sevindiriler inaçları için değil insanlıkları içindir , ve dünaynın en hümanist ve materyalist insanlarıdır, inkar etmezler onlar sadece inanmazlar...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6-Ateist, toplumun devamı için din yasalarını değil, kanunları gerekli görür. Bazıları humanizmi gerekli görür. Ama bir katil olmaması için de bir engel yoktur. Zarar görmeyeceğini bildiği anda bir korkusu olmadığından rahatlıkla birini öldürebilir. Bunun için süperegosunun baskısını yenmesi yeterlidir.

 

bunun ateistlikle ilgisi olsaydı...cezaevleri ateist kaynardı dimi??? diğerleri de en az bu madde kadar komik...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...