Jump to content

venüs projesi (zeitgeist destekli)


Guest jülide
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

film aslında bir çeşit ateizm propagandası üzerine kurulu. Filmin amacı Venüs Projesi (Venus Project) adı verilen bir projeyi anlatmak. Bu projenin temel felsefesini ise mevcut ideolojilerin ve dinlerin dünyayı kötü bir yer haline getirdiği gibi saçma bir fikir oluşturuyor. Bunun yanısıra Zeitgeist Hareketi olarak adlandırılan bu yeni akıma göre dünyadaki bütün dertlerin sebebi ve kaynağı para. Dolayısıyla para ortadan kaldırılırsa bütün dertler bitecekmiş. Bunun ne kadar sığ bir düşünce tarzı olduğunu ifade etmeye bile lüzum yoktur sanırım. Bu sığlıktan anlaşılacağı üzere hareketin hedef kitlesi de sığ ve düşünmeyi bilmeyen, okumayı yazmayı sevmeyen kitlelerdir diyebiliriz.

 

Bu projenin/hareketin senaristleri, her işi teknoloji ve makinelerin yapacağı, dolayısıyla paranın, devletlerin, sınırların ortadan kalkacağı ütopik bir dünya hayal etmişler. Bunun hayal olarak kalacağı da zaten aşikar. Çünkü bu tarz fikirler insanın tabiatına aykırıdır, teoride süslenerek insanlara anlatılır, beyinler yıkanır ama pratikte hiçbir zaman gerçekleşmez.

 

Film elbette tamamen hayalden ibaret değil. Filmin yapımcıları fikirlerini desteklemek amacıyla özellikle mevcut küresel-parasal-finansal sistem hakkında önemli ve faydalı bilgiler vermişler. Bu bilgiler ışığında; dünyayı aslında kimlerin yönettiği, insanların ve devletlerin nasıl kasıtlı olarak borçlandırıldığı, faizin nasıl bir bataklık olduğu ve dünya ekonomisinin enflasyona nasıl mecbur bırakıldığı gibi konular detaylı olarak güzel bir tarzda anlatılmış. Ayrıca Amerikan yönetiminin politikaları, Amerikan başkanlarının gerçekte birer kukla olduğu, dünyanın birçok ülkesinde darbelerin nasıl yapıldığı ve yaptırıldığı, devet başkanlarına neden suikastler yapıldığı, 11 Eylül'ün asıl sebebi, Afganistan'ın ve Irak'ın neden işgal edildiği gibi önemli ve güncel konulara da ışık tutulmuş. Bu açıdan izlenmeye değer bir film

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...