Jump to content

Kalp Sağlığı İçin Dost Edinin...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Yapılan son çalışmalar, stresin kalp hastalıklarına yol açtığını kanıtlıyor. Yalnız olduğu zaman kişinin stres katsayısı yükseliyor; ancak dostlarla iyi vakit geçirildiğinde stres düşüyor

 

Stresin sağlık, özellikle de kalp sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri uzun bir dönemden bu yana biliniyor. Stres katsayısı yüksek olan kişiler, daha sık kalp hastalığına yakalanıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Doç Dr. Ertan Ökmen, kurumun ABD’nin önde gelen sağlık merkezlerinden Johns Hopkins Medicine ile yaptığı stratejik ortaklığın sinerijisini kullanarak bu konudaki en son araştırmaları yakından takip ettiğini belirtti. Ökmen, konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi:

 

“İngiltere’de yapılan bir çalışma strese eşlik eden davranışsal bazı özelliklerin ve alışkanlıkların da kalp hastalıklarına yol açtığını gösteriyor. Söz konusu çalışma, 37-64 yaşları arasında toplam 6 bin 576 kişi üzerinde yapıldı. Önce bu kişilerin stres durumlarını ölçen bir test yapıldı, testin sonucuna göre stres olanlarla stres olmayanlar ayrıldı ve yedi yıl boyunca takip edildi. Süre sonunda stres faktörü yüksek kişiler arasından anjiyo olan, stent takılan, kalp ameliyatı geçirenler oldu. yedi yıl içinde toplam 723 olay gerçekleşti. Bu çalışma, stresin tek başına kalp rahatsızlıklarında önemli ve bağımsız bir faktör olarak rol oynadığını gösterdiği gibi, bunun yanı sıra stresli bireylerin sigara içme, egzersiz yapmama, alkol tüketimi gibi davranışsal özelliklerinin de kalp hastalığı ortaya çıkmasında önemli katkıda bulunduğu saptandı.

 

İyi arkadaşlar edinin

Doç. Dr. Ökmen stresle başa çıkmak için önerilerini ise şöyle sıralıyor: “Bunlardan biri iyi arkadaşlıklar edinmek. İnsanlar yalnız oldukları zaman stres katsayıları yükseliyor. Kişinin stresli olduğu anlarda yakın çevresinden destek alması önem taşıyor. Biriyle sıkıntılarınızı paylaşırsanız, ortak bir şeyler yaşarsanız stresiniz daha düşük oluyor. İş arkadaşlarınızla iyi ilişkiler de önem taşıyor.”

 

Ökmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun dışında mutlaka egzersiz yapmak, 30-40 dakikalık yürüyüşler, insanın stresini dağıtması açısından ve fiziksel açıdan önem taşıyor. Aynı şekilde, düzenli ve kaliteli bir uyku da önemli. Beslenme de önem taşıyor. Kişiler sağ-lıklı yiyecekler yedikleri zaman daha mutlu, daha az stresli oluyorlar.”

 

Stres kalbi nasıl etkiliyor?

Yapılan son çalışmalar, stresin kalp rahatsızlıklarına nasıl yol açtığını da gözler önüne seriyor. Stres anında salgılanan hormonlar, tüm kaslarda kasılma, damarlarda büzülme gibi durumlara yol açıyor. Adrenalin, stres hormonu olarak da isimlendirilen kortizon gibi hormonlar stres anında salgılanıyor. Strese kalbiniz anında cevap veriyor; daha hızlı atıyor, çarpıntı oluşuyor. Hormonların etkisi ile kan basıncı yükseliyor, damarlar büzülüyor. Kronik stres, vücudun sürekli o hormonlarla mücadele etmesi, o hormonlara cevap vermesi anlamına geliyor.

 

Hobilerinizle stresi atın

Günün yorgunluğunu ve stresini dağıtmak için hobi sahibi olmanın, dikkati dağıtan uğraşlar edinmenin de önem taşıdığına dikkat çeken Doç. Dr. Ertan Ökmen, “Hem evde hem de aracınızda güzel bir müzik arşivine sahip olmak da etkili bir yöntem oluşturuyor. Özellikle bir iyi bir müzik zevkine sahip olmak için çaba harcamak ve kulağı tırmalamayan, keyifli, sakin tarzda müzik dinlemeye özen göstermek stresle başa çıkmada birebir etkili” diyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...