Jump to content

Hentbolda Atış Çeşitleri


sessiz nehir
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kale Atış Çeşitleri

 

2.1.1 - Temel Atış

 

Tüm atış çeşitlerinin temeli olupvirgul.jpg durarak ve koşu içerisinde kısa ve uzun mesafelerden kale atışı olarak uygulanır.

 

a.Yüksek Temel Atış: Oyuncunun içeri dalma yolu kapatılmışsa bu atış kullanılır. Sağ el kullananlar için; top iki elle geriye alınırvirgul.jpg vücut ağırlığı sağ ayak üzerindevirgul.jpg atış omuzu hafif bükülü kolla geriye alınırvirgul.jpg aynı anda sol ayakla öne adım alınarak vücut gerilir. Topvirgul.jpg tüm bu hareketlerin uyumu ile kuvvetli olarak el ve parmakları terk ederken vücut ağırlığı sol bacağa aktarılır.

 

b. Kalça Yüksekliğinde Temel Atış: Yüksek temel atış tekniği ile aynıdır. Kol ve el durumu omuz değilvirgul.jpg kalça seviyesinde ve bükülüdür

 

c. Alçak Temel Atış: Kalça yüksekliğinde temel atış ile aynıdır. Ancak vücudun üst kısmı yana daha fazla bükülmüştür ve kolun alt kısmı dirsekten aşağısı yere daha yakındır.

 

2.1.2 - Sıçrayarak Atış

 

Sıçrayarak atış hentbol oyununun en çok kullanılan ve en geçerlivirgul.jpg atışı olup hücumda savunma oyuncusu üzerindenvirgul.jpg orta ve kenar geri saha pozisyonlarındanvirgul.jpg savunma boşluğundan faydalanarak kısa ve alçak sıçrayarak uygulanır. Pası iyi uygulayabilmek için şu üç safhanın yapılması gerekir

 

Hazırlık Safhası: Sağ elini iyi kullanan oyuncuvirgul.jpg atış yönüne doğru üçlü ritim içinde ( sol-sağ-sol ) koşar. Sıçrama sol ayakla başlar. Bu anda vücut ağırlık merkezi sıçrama ayağının üzerinde olup vücudun üst kısmı öne doğru bükülü ve atış kolun omzu hafif geriye döndürülmüştür.

 

Sıçrama Safhası: Kuvvetli sıçrama sonrası vücudun üst kısmı doğrultulur. Önceden bükülmüş olan bacak dengeyi korumak için açılır. Sıçramanın en yüksek noktasında kuvvetli savurma hareketi ile top hedefe gönderilir.

 

Düşüş Safhası: Atışını yapan oyuncu sıçrama ayağının üstüne düşer.

 

2.1.3 - Düşerek Atış

 

Hentbolde yakın atış bölgelerindenvirgul.jpg daha çok pivot ve kanat oyuncuları tarafından kullanılan bir kale atışıdır. Genellikle öne ve yana düşerek uygulanır. Oyuncuya şu üstünlükleri sağlar.

 

a. Savunma oyuncusunun müdahalesinden kurtulmayıvirgul.jpg

 

b. Savunma oyuncusu ve kaleciyi aldatmalarla bağlantılı sürprizler yaratmayıvirgul.jpg

 

c. Kalecinin tepkilerini göz önüne almayıvirgul.jpg

 

d. Oyuncunun atış açısını büyütmeyi ve kaleciye olan mesafeyi kısaltmayı.

 

Düşerek üç safhadan oluşur.

 

Hazırlık Safhası: Temel duruş formundan başlayarakvirgul.jpg dizlerin ve kalçanın öne doğru getirilmesi anında ve aynı anda atış omzunun geriye alınmasıyla beraber düşme hareketi başlar.

 

Uygulanış Safhası: Düşme hareketi sırasında vücudun üst kısmı yukarıya doğru gerginleştirilir. Bu gerilemede omzun öne doğru çok hızlı alınması ve atış kolunun savurma şeklindeki hareketleriyle topvirgul.jpgkuvvetlice elden çıkartılır.

 

Düşme Safhası: Sağ elini kullananlarvirgul.jpg sol elin yada atış omzunun üzerine yuvarlanmasıyla yapar. Düşerek atışta şu hususlara dikkat edilmelidir.

 

1- Öne düşerken atılmalı.

 

2- Bacaklar gergin olmalı.

 

3- Bakışlar kale yönünde olmalı.

 

4- Dayanma eli içe doğru olmalı.

 

5- Gerekirse omuzlar üzerinde yuvarlanılmalıdır.

 

2.1.4 - Yana Bükülü Atış

 

Savunma oyuncusu kaleyi kapattığı andavirgul.jpg hücum oyuncusunun kullanabileceği en etkili kale atışlarından biridir. Genellikle kanat pozisyonlarından uygulanır.Sağ elini kullanan oyuncu;savunma yapan rakibin sağından atar gibi yapar vücudunu sol dayanma ayağının üzerinde yana büker.Topvirgul.jpgkolun baş arkasından iyice bükülmesiyle atış kolunun aksi yönünden (sol yandan ) elle atış yapılır düşme ile bağlanır.

 

2.1.5 - Arkadan Atış

 

Arkadan atış ;durarakvirgul.jpgkoşarak veya düşerek uygulanabilir.Kale sahası çizgisi bölgesinde uygulanan yakın bir atış türüdür.Garantili bir yöntem olmamasına rağmenvirgul.jpgkaleci için sürpriz bir atıştır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...