Jump to content

Şehirlere Kapsül, Köylere Çekirdek Konut


sessiz nehir

Önerilen Mesajlar

Prof. Dr. A. Vefik Alp, depreme karşı kapsül ve çekirdek konut teklifini getirdi

260008.jpg

17 Ağustos depreminden bu yana 14 sene geçti. Marmara’yı vuran depremde resmi rakamlara göre 17 bin üzerinde kişi hayatını kaybederken, on binlerce kişi de yaralandı.

Depremin yıl dönümünde depreme karşı alınan ve alınacak önlemler ile kentsel dönüşüm tartışmaları da devam ediyor.

Şehir Bilimci Mimar Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp depreme karşı önemli bir öneride bulundu. Kapsül ve Çekirdek Konut projesini öneren Alp, bu yapıların TOKİ tarafından tünel kalıp ile üretilen konutlardan daha kalifiye olduğunu, daha uyguna geldiğini söyledi.

Deprem ülkesi Japonya’da tercih edilen kapsül evlerin inşaat yönteminin Süperprefabrikasyon olarak anıldığını aktaran Prof. Dr. Alp, şu açıklamalarda bulundu:

“Kapsül evleri anlamak, anlatmak kolay. Fabrikalarda bant tekniği ile zincirleme sabit mobilyası ile bir bütün olarak monoblok üretilen 25 metrekarelik kapsül üniteler bir salkım gibi orta sirkulasyon şaftına vinç yardımıyla asılmaktadır. 25 metrekarelik bir kapsül, tek odalı bir stüdyo konut ünitesi oluşturmaktadır. 2 kapsül yan yana kullanıldığında 2 oda 1 salon 50 metrekare daire olmaktadır. 3 kapsül yan yana kullanıldığında 3 oda 1 salon 75 metrekarelik daire elde edilebilmektedir."

İstanbul'a 5 yılda 5 milyon kapsül ev yapılması gerektiğini belirten Prof. Alp, diğer bütün büyükşehirlerin de bu atılımı takip etmesi gerektiğini söyledi.

KÖYLERE ÇEKİRDEK KONUT TEKLİFİ

Köyler için de 'Çekirdek Konut' formülünü getiren Alp, köylerde bulunan kerpiç evlerin deprem ile tarumar olduğuna temas etti. 1 milyon kerpiç evin çekirdek konut ile 2 senede yeniden yapılabileceğini, depreme dayanıklı hal alacağını söyleyen Prof. Alp, 'Çekirdek Konut'u da 16 metrekarelik bir paket ünitenin (çekirdek konut modülü) fabrikalarda gazbeton veya benzeri hafif ürünlerden monoblok bitmiş olarak üretilebileceğini söyledi.

 

http://www.trthaber.com/haber/gundem/sehirlere-kapsul-koylere-cekirdek-konut-97397.html

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...