Jump to content

Kavun mu Karpuz mu ?


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

kavun_mu_karpuz_mu.jpg

 

Enerji değeri düşük, su oranı yüksek olan kavun ve karpuzdaki vitamin ve mineraller yaz beslenmesinin kalitesini arttırıyor.

 

Yaz mevsiminin vazgeçilmezlerinden olan kavun ve karpuzun sağlığı geliştiren ve koruyan özellikleri bir hayli fazla. Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan, kavun ve karpuzun yüksek şekerli tatlarına rağmen karbonhidrat değerlerinin oldukça düşük olduğunu söylüyor. Gürhan, “Bal gibi diye tabir edeceğimiz en tatlı karpuzda bile %10 oranında karbonhidrat bulunuyor. Bu durum tatlı düşkünleri için büyük avantaj” diyor.

 

Her iki meyvenin düşük enerji içerdiğini belirten Gürhan’a göre, 100 gr. karpuzla 22 kalori, 100 gr. kavunla ise 27 kalori alınıyor. Kavun ve karpuzdaki B1 vitamini, normal sinir sistemi aktivitesinin devamını sağlıyor, günü enerjik ve stressiz geçirmeye yardımcı oluyor. İçeriklerindeki B2 vitamini ise göz ve cilt sağlığı açısından önemli.

 

Her iki meyve de iyi birer C vitamini kaynağı. Kavun ve karpuzda ortak bulunan bir başka vitaminin B6 olduğunu belirten Gürhan, “B6 vitamini metabolizmadaki protein ve mineral tepkimelerinde gereklidir. Ayrıca içeriğinde bulunan pantotenik asit, yağ ve kolesterol sisteminde pozitif etki yaratır” diye konuşuyor.

 

KAVUN MU, KARPUZ MU?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan, kavun ve karpuzun birbirlerine üstünlükleri hakkında ise şunları söylüyor: “Karpuza kırmızı rengi veren karotenoid başta olmak üzere antikansorejen fitokimyasallar metabolizmamızın temizlik ajanlarıdır. Ve karpuzda kavundan daha yüksek oranda bulunur. Kavunun karpuza göre üstünlüğü ise; niasin ve folik asit içermesidir. Niasin karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasında önemli görevleri olan, enerji sistemimizi ayakta tutan ve sağlığımızı koruyan bir vitamindir. Folik asit ise hücre yenilenmesinde görevlidir, metabolizmamızı korur ve genç tutar. ‘Kavun mu, karpuz mu?’ sorusunun cevabı ise hiç tereddüt etmeden ‘her ikisi de ‘ olmalıdır.”

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Kavun ve Karpuz Tansiyonun En İyi İlacı...

   Araştırmacılar, kavun, karpuz ve domates gibi potasyum bakımından zengin meyve ve sebzelerin tansiyonu düşürdüğünü açıkladılar.   UT Southwestern Tıp Merkezi'nde yapılan araştırmada, potasyum içeren besinlerin yüksek tansiyonu düşürdüğünü tespit eden araştırmacılar, hastaların potasyum deposu olan karpuz ve üstünde dilim çizgileri olan çok lezzetli küçük bir kavun olan kantalup kavununu sık sık tüketmesi gerektiğini söyledi.   Kantalup kavununun dörtte birinde 800-900 gram potasyum bulundu

   , Yer: Sağlık Haberleri

  • Açık Alanda Kavun Karpuz Yetiştiriciliği

   KAVUN YETİŞTİRİCİLİĞİ YETİŞTİRİLME İSTEKLERİ NEDİR: İKLİM İSTEĞİ: Ilık ve sıcak iklim bitkisidir. Toprak sıcaklığının 15°C üzerinde olduğu zaman tohum ekimi yapıldığında iyi bir çimlenme görülür. TOPRAK İSTEĞİ Derin, geçirgen, humus ve besin maddelerince zengin kumlu tınlı veya tmlı-kumlu topraklan sever. GÜBRELEME VERİMİ ARTIRIR: Fazla azotlu gübre ve sulama gerek karpuz gerekse kavunda kaliteyi olumsuz etkilemektedir. Dekara 2,5-3 fon yanmış çiftlik gübresi verilmelidir.

   , Yer: Tarım ve Hayvancılık

  • Rüyada Kavun ve Karpuz Görmek

   Olgunlaşmamış kavun üzüntü, keder ve hastalığa, Yetişmiş ve tatlı kavun sıhhate, hapisten çıkmaya, Kavun hastalığa ve kuruntulara, Kavun tarlası evhamlı, hastalıklı ve düşünce özürlü insanlara, Ham karpuz sağlamlığa, yeşil karpuz çocukğa, hanıma, hizmetççiye yahut yerleşim alanına, Karpuzhasta için şifaya, karpuz dilimleri borç taksitlerine, kırmızı karpuz süs ve bezeklere, Karpuzun özü ve göbeği anlayışa, sezgi gücüne ve ilme, Sarı fakat lezzetli karpuz hayır ve iyilikle anılan, ardında güzel v

   , Yer: Rüya Tabirleri Sözlüğü

  • Rüyada Karpuz ve Kavun Görmek

   Rüyada kavun, üzüntülü, kederli, hastalikli ve çok mahkumiyeti olan birine isarettir. Kavun gören kimseye. çaresi ve akibeti bilinmeyen bir gam isabet eder. Kavun yedigini gören kimse hapisten çikar. îbni Sirin, rüyada elini semaya uzatip bir kavun alsa o kimse mülk talebinde bulunur ve ona nail olur, demistir. Tamamen yetismis kavun vücudun sihhatidir. Bir kimse rüyasinda insanlarin kendisine yetismemis ham bir kavununu verdigim görse, o kimse halk nazarinda agir ve serin bir kimse olur yahut h

   , Yer: Rüya Tabirleri Sözlüğü

×
×
 • Yeni Oluştur...