Jump to content

Mide Üşütmesi mi Gıda Zehirlenmesi mi?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Gıda zehirlenmesi veya mide üşütmesi, en çok görülen rahatsızlıklar arasındadır. Eminiz ki sizin de etrafınızda midelerinden rahatsız veya midelerini üşütmüş arkadaşlarınız vardır. Yoksa gıda zehirlenmesi geçiren mi demeliyiz? Biliyoruz ki ikisini birbirinden ayırt etmek zor ama tedavi yöntemlerini doğru uygulamak ve vücudumuza daha fazla zarar vermemek adına ikisini birbirinden ayırabilmek çok önemlidir.

 

İşte size ikisini birbirinden ayırmanızı sağlayacak farklılık ve belirtiler!

 

Mide üşütmesi

 

Sebepleri

 

Bağırsaklarınıza saldıran bir virüs var ve bu size birine temasla ya da hasta başka bir kişinin dokunduğu bir şeye dokunduğunuz için geçti. Bu virüs aynı zamanda su veya gıdadan da geçebilir.

 

Semptonları

 

Sulu ishal

Mide bulantısı ve/veya kusma

Abdominal ağrı

Ateş

Kas ağrısı

Başağrısı

 

Semptomlar virüsle temasa geçildikten 1-2 gün sonra ortaya çıkar ve genelde 1-2 günde geçer. Ama bazı durumlarda 10 güne kadar hastalık süresi uzayabilir.

 

Komplikasyonları

 

Dehidrasyon (susuz kalmak), mide üşütmesinin en önemli komplikasyonudur. Bu durum kusma ve ishalden dolayı ortaya çıkar.

Nasıl tehşis konulur?

 

Doktor size semptomlarınızı sorar ya da dışkı örneği alır. Eğer bakteri görülürse, mide üşütmesi olmadığını anlarlar.

 

Tedavisi

 

Dinlenmek, sıvı kaybını telafi için bolca sıvı içmek, kızartmış ekmek, pilav ve haşlanmış patates gibi hafif besinler tüketmek ve süt ürünlerinden, baharatlı ve yağlı besinlerden uzak durmak gerekir.

Korunma yöntemleri

 

Hasta bir insanla ya da dokunduğu hiçbir şey ile temas etmeyin. Günde birkaç defa, özellikle yemeklerden önce ve spor salonu ya da toplu taşımada bir yerlere dokunduğunuzda mutlaka ellerinizi yıkayın. Bardak, havlu gibi kişisel eşyalarınızı kimseyle paylaşmayın.

 

Gıda zehirlenmesi

 

Sebepleri

 

Bozulmuş besinlerden dolayı hastalandınız, bu besinlerdeki bakteriler, virüsler ya da parazitler sizi hasta etti.

Semptomları

 

Abdominal ağrı

İştahsızlık

Sulu ishal

Mide bulantısı ve/veya kusma

Ateş

Yorgunluk

 

Semptomlar alınan gıdadan birkaç saat sonra ortaya çıkar ve 1-10 gün arasında hastalık sürebilir.

 

Komplikasyonları

 

Dehidrasyon, kusma ve ishalden dolayı ortaya çıkar. Bazı türler anne karnındaki bebeğin ölümüne ve E koli mikrobunun bazı derecelerdekileri böbrek yetmezliğine sebep olabilir.

 

Nasıl teşhis konulur?

 

Doktor sizden yediğiniz besinler hakkında bilgi ister, semptomların ne kadar zamandır devam ettiğini sorar ve kan ve dışkınızda bazı testler yapabilir. Aynı zamanda parazit kontrolü de yapabilir.

 

Tedavisi

 

Sıvı kaybını telafi için bolca sıvı içmek, gıda zehirlenmesi tedavisi için çok önemlidir. Semptomlar şiddetli ise, doktorunuz antibiyotik verebilir.

 

Korunma yöntemleri

 

Ellerinizi, yemek pişirdiğiniz alanı ve mutfak aletlerinizi temiz tutun. Soğuk yemeği soğuk, sıcak yemeği sıcak saklayın. Dışarıda kalmış ya da durumundan emin olmadığınız yemekleri çöpe atın.

 

Mide üşütmesi ve gıda zehirlenmesini ayırt etmek zor olsa da, daha ciddi sağlık sorunlarına sebep olmadan, hangi rahatsızlığı yaşadığınızı teşhis etmek önemlidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...