Jump to content

Kornea Nakli Ne Zaman Gerekir?-Riskleri Nelerdir?


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kornea şeffaf bir yapıdır ve şeffaf olması gerekir. Bu şeffaflığı bozan kimi hastalıklarda, ışık korneadan içeri giremez ya da çok az girebilir. Bu hastalıklar doğuştan olan ya da sonradan edinilen kimi hastalıklar, romatizmal hastalıklar veya herpes gibi hastalıklardır.

 

Bu durumda kişinin görmesi onda 2’lere, onda 1’lere hatta daha aza düşebilir. Böylesi vakalarda şeffaflığını yitiren korneayı, kornea nakli ya da kornea grefti denilen bir operasyonla düzeltmek gerekir.

 

Kozmetik amaçla kornea nakli yapılamaz. Çünkü kornea nakli gözün rengini değiştiren bir operasyon değildir. Gözün görme kalitesini arttıran bir operasyondur.

 

Kornea Naklinin Riskleri

 

Kornea nakli zor bir operasyon değildir. Fakat o operasyonu gerçekleştirirken, nakledilecek korneanın gözdeki kornea ile çok iyi bir şekilde sıfırlanması gerekir. Bu ikisi arasında olası bir merdivenleşme hem korneada enfeksiyonlara hem de astigmata neden olur.Astigmat görmeyi bozan bir durumdur. Enfeksiyon ise korneanın reddine neden olabilecek olaylar zincirinin ilk halkasını oluşturabilir.

 

Ameliyat sonrası bakım

 

Bakımı ise yaş gruplarına göre değişir. Örneğin bir bebekte kornea greftinin atılma riski çok yüksektir. Bu risk yüzde 90’lara kadar çıkabilir. Bu yüzden o yaşlarda mümkün olduğu kadar bu operasyondan kaçınılması gerekir. Yapıldığı zaman da dikişlerin çok erken alınması gerekir. Çünkü dikişler orada bazı reaksiyonlara neden olur.

 

Kornea nakli yapılmış hastaların 10 yıl sonra reddetme riski, yüzde 18-20’lere, hatta yüzde 25’lere varabilmektedir.

 

Operasyon sırasında göz açılır ve sonra kapatılır. Bu yüzden enfeksiyon riski vardır. Dolayısıyla hijyen koşullarına çok dikkat edilmelidir. Alınan greftin temiz olduğundan emin olunması gerekir.

 

Kornea nakli lokal anestezi altında yapıldığı zaman kanama riski daha fazladır. Genel anestezi ile yapıldığında ise kanama riski daha düşüktür.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...