Jump to content

Presbiyopi İle Hipermetrop Arasındaki Fark...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Presbiyopi denilen yaşa bağlı yakın görme sorunu, genellikle hipermetrop denilen göz bozukluğu ile karıştırılır. Oysa hipermetrop denilen göz bozukluğu aynen miyop ve astigmat gibi bir tür göz bozukluğudur ve doğuştan gelir.Miyoptan farkı, kişi gençken göz kasları güçlüyken, kişinin hipermetrobu gizleyebilmesidir. Dolayısıyla gençken ortaya çıkmayan bir hipermetrop numarası, yaş ilerledikçe ve kas gücü azaldıkça ortaya çıkmaya başlar.

 

Hipermetroplar uzağı ve yakını göremez

 

Aslında gözünde hipermetrop sorunu olan kişiler hem uzağı hem de yakını göremezler. Ayrıca bu 40 yaş öncesi görülen bir sorundur. Yani yakın görme sorunu denilen göz bozukluğu 40 yaş sonrası görülürken, hipermetrop rahatsızlığı çok genç yaşlarda, hatta ilkokul çağında da görülebilir. Çünkü doğuştan olan bir bozukluktur.

 

Hipermetrobu olan kişilerde, bunu gidermek için hipermetrop cam kullanılır. Yaşa bağlı yakın görme, okuma sorununu düzeltmek için de yine hipermetrop cam kullanıldığı için, bu ikisi birbirine karıştırılmaktadır.

 

Aslında gözünde uzak hipermetrobu olan kişilerde de, 40 yaşından sonra bunların üzerine bir de yakın görme sorunu eklenir. Yani uzakta hipermetrobu olanların da presbiyopi sorunu ortaya çıkar. Sonuç itibariyle 40 yaş sonrası uzakta hipermetrop numarası 2 iken, yakında 4 olur. Böylece kişiye bir uzak bir de yakın olmak üzere iki gözlük gerekir.

 

Yarım gözlük

 

Oysa uzağı sıfır olan, gözlüksüz çok net olarak görebilen bir insan, 40 yaşından sonra yakını görmemeye başlayınca, uzak için gözlük ihtiyacı duymaz. Sadece okurken kullanabileceği bir okuma gözlüğüne ihtiyaç duyar.

 

Bu gözlükler de genellikle yarım olur. Bunun nedeni, yakın okuma gözlüğüyle uzağa bakıldığı zaman, uzağın bulanık görülmesidir. Dolayısıyla kişi yarım gözlükle okurken, başını kaldırıp uzağa baktığında net görür. Yarım gözlük, bunun için bulunmuş pratik bir çözümdür. Yarım okuma gözlükleri ileri yaşlarla ilişkilendirilmiş olduğu için, insanlar tarafından genellikle sevilmez.

 

Dolayısıyla yarım gözlükleri takmak demek, bu insanlar için yaşlanmak demektir. Çoğu insan tedaviye yarım gözlüklerden kurtulmak için başvurmaktadır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...