Jump to content

Sigarayı Bırakmak İçin Hiçbir Yaş Geç Değil...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Uzmanlar, sigara bağımlığında profesyonel desteğin çok önemli olduğunu, ancak farmakolojik tedavi ile başarı oranının arttığını belirterek, "Tedavi almaksızın kendisi bırakan kişilerin sadece yüzde 5'inin bir yıl sonunda sigara içmediğini; profesyonel destekle başarı şansı yüzde 15 olurken, farmakolojik tedaviyle yüzde 25-30'a yükseldiğini" kaydetti.

 

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) İç Hastalıkları ve Medikal Onkoloji, Kanser Epidemiyolojisi Bilim Uzmanı Prof. Dr. İsmail Çelik, tütün ve tütün mamullerinin her türünün kansere yol açtığına dikkati çekerek, kanserden ölümlerin yüzde 60-80'inin sigarayla ilişkili olduğunun altını çizdi.

 

Tütün çiğnenmesinin, sigara içilmesinin, pipo ve puro kullanımın bırakılmasıyla kanser gelişme riskinin zamanla düzenli olarak azaldığını bildiren Çelik, "Sigarayı bırakmak için hiçbir yaş geç değildir. Tütün ve tütün mamullerini kullanan kişinin hemen bırakma girişiminde bulunması ve bunun için tescilli sigara bırakma merkezlerinden yardım alması gerekmektedir" dedi.

 

Sigaranın hem fiziksel, hem psikolojik bağımlılık yaptığı için bırakılmasının zor olduğuna işaret eden İsmail Çelik, kendi başına sigarayı bırakmayı deneyenlerin büyük çoğunluğunun 1 yıl içinde tekrar sigara içmeye başladığını söyledi. Çelik, "Tıbbi bir birimden yardım alınması halinde başarı şansı, kendi başına bırakmayı denemeye göre iki katına çıkmaktadır" diye konuştu.

 

HÜ'de İç Hastalıkları ve Medikal Onkoloji uzmanı olarak görev yapan Doç. Dr. Mustafa Erman da "Sigarayı tedavi almaksızın kendisi bırakan kişilerin, sadece yüzde 5'i bir yıl sonunda sigara içmiyor oluyor" dedi.

 

Erman, kesin çözüm için profesyonel desteğin çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Profesyonel destekle başarı şansı yüzde 15 olurken, farmakolojik tedaviyle yüzde 25-30'a yükseliyor" açıklamasında bulundu.

 

Hastanenin Prevantif Onkoloji Anabilim Dalı'nda kurulan Sigara Bırakma Ünitesi'nin de sorumlusu olan Erman, buranın Türkiye'nin sayılı büyük merkezlerinden biri olduğunu belirtti.

 

Merkezin 2 yıl önce pilot olarak hizmet verdiğini, 1 yıldır da yoğun izlem programı ile çok sayıda kişiyi kabul ettiklerini ifade eden Mustafa Erman, resmi güvencesi olan herkesin ek bir ücret ödemeden bu hizmetten faydalanabileceğini, tedaviye başlamak için, "312-305 43 30" numaralı telefondan randevu alınabileceğini bildirdi.

 

Erman, ünitelerinde 2 hekim ve 2 hemşirenin tam zamanlı olarak görev yaptığını anlatan Erman, haftada 2 gün ortalama 10'ar hasta kabul ettiklerini, bunun başvuru sayısının artması halinde 5 güne çekilebileceğini dile getirdi. Sigara yasağının kapsamının genişletilmesinin ardından, başvurularda belirgin artış gözlendiğini bildiren Erman, "Sigara yasaklarından önce 1 gün hasta kabul ederken, şimdi 2 güne çıkarttık" diye konuştu.

 

Etkinliği ispatlanmış ilaç tedavilerinin dışında, hipnoz, akupunktur, elektrik uyarısı ve bitkisel tedaviler gibi yöntemlerin tercih edilmemesini isteyen Erman, bu yöntemlerin etkinliğinin bilimsel olarak tespit edilmediğini, bu nedenle bu yöntemleri önermediklerini söyledi.

 

Sigarayı Bırakma Merkezi'ne gelerek sigarayı bırakan gruptan 53 yaşındaki Faruk Telemcioğlu, yaklaşık 37 yıldır günde ortalama 1,5 paket sigara içtiğini söyledi.

 

Sigarayı bırakmaya bir yıl önce karar verdiğini ve hekim kontrolünde tıbbi tedavi seçeneklerinden faydalanmak için HÜ'ndeki Sigarayı Bırakma Merkezi'ne başvurduğunu anlatan Telemcioğlu, yaklaşık 11 aydır sigara kullanmadığını belirtti.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...