Jump to content

Kramp Çözücü : Civanperçemi...


Renan

Önerilen Mesajlar

Civanperçemi bitkisinin halk arasında yöreden yöreye değişen birden fazla bilinen isimleri vardır. En çok kullanılanları; Kandil çiçeği, Akbaşlı, Binbir yaprak otu, Barsama otu. Güneşin bol olduğu bölgelerde ve azotca zengin topraklarda yetişenleri en uygun olanlarıdır. Nemli toprak bu bitki için uygun değildir. Günümüzde bilinen 200’ün üzerinde türü vardır.

 

Âdet dönemlerini ağrılı ve depresif geçiren kadınların kolayca uygulayabileceği bir kürdür. O, kramp çözücüdür. Özellikle âdet öncesi başlayan veya âdetin ilk günlerinde sancılı günler geçiren kadınların imdadına yetişir. Sebebi bilinmeyen âdet düzensizlikleri yaşayan kadınların da yardımcısıdır. Âdet öncesi şiddetli ağrı ve sancı çeken genç kızların rahatlıkla uygulayabilecekleri bir kürdür. Çok sayıda kadın, sancılı geçen âdet günlerini do-ğum kontrol hapı kullanmaya gerek kalmadan, civanperçemiyle sorunlarını çözebilmiştir.

 

Civanperçemi, yüzün üzerinde karmaşık biyolojik aktif madde içerir. Bunlardan en önemlileri achilleine, apigenin, azulen, camphor, coumarin, inulin, menthol, quercetin, rutin ve salisilik asittir. Achilleine maddesi kanamayı durdurucu özelliğe sahiptir. Azulen ise antibiyotik özellik gösterir.

 

Achilin ve achilleine

Değerli okuyucu, bitkilerdeki bazı etkin maddeler sadece ve sadece o bitkiye özgüdür. Yani, bitkiye özel maddeler içerir ve doğada sadece o bitkide bulunur. Achillin ve achilleine adlı iki etkin madde civanperçemine özgüdür ve doğada sadece bu bitkide bulunurlar.

 

Her iki madde de kadınların âdet dönemlerinde ağrıların alınmasında etkin rol oynayan maddelerdir.

Kadınların âdet dönemleri ile ilgili vurgulamak istediğim önemli nokta şudur: Genel bir kural olmasa da, âdet döneminde ani kan şekeri düşüşü veya kan şekerinde gün boyu oynamalar kendisini belirgin bir şekilde gösterebilir. Bu durumda âdet günlerindeki şikâyetler genel olarak; “İçim çekiliyor, kendimi kaybediyorum, baygınlık geçirmek üzereyim, aşırı gerginim” şeklinde olabilir.

 

Hazımsızlığa karşı etkili

Civanperçeminin, sindirim sistemini uyarıcı, bağırsaklardaki gazı giderici ve tansiyon düşürücü özellikleri de vardır. Doğru türü kullanıldığında, öğünlerden sonra yaşanan hazımsızlığa veya oluşan şişkinliğe karşı da çayı mükemmel bir yardımcıdır. Mide krampları şikâyetlerinde önerdiğim bir bitkidir. Hafif derecede migreni olanlar için de iyi bir destek tedavi imkânı sağlar.

 

Karaciğer metabolizması, insandan insana farklılık gösterir. Bu nedenle civanperçeminin küründen çok olumlu sonuçlar alan bir kimse, maydanoz veya ceviz yaprağı küründen daha az oranda olumlu sonuç alabilir. Aynı şekilde ceviz yaprağı küründen başarılı sonuçlar alan bir kimse, maydanoz kürü uygulamasından daha az oranda istifade edebilir. Kişi, önce maydanoz kürü ile başlamalı eğer istenilen düzeyde karaciğer enzimlerinde (Hepatit B hastalarının zaman zaman karaciğer fonksiyonlarının nasıl çalıştığını gösteren analizlerinde) düzelme görülmüyor ise, bu takdirde lavanta, civanperçemi veya ceviz yaprağı kürlerinin uygulamasına destekleyici olarak geçebilirler.

 

 

GÜNÜN KÜRÜ

KADINLARIN sancılı geçen ÂDET dönemlerine karşı

Âdet döneminin başlamasına üç gün kala uygulamaya başlanır ve bitimine kadar devam edilir. Bir tutam civanperçemi (yaklaşık beş gram) yarım litre kaynamakta olan suyun içine atılır. Ağzı kapalı olarak hafif (kısık) ateşte 3 dakika demlenir. Ilıdıktan veya soğuduktan sonra süzülür. Âdet döneminin başlamasına üç gün kala her gün sabah ve akşam bir su bardağı içilir. Her gün taze olarak hazırlanır. Reglinin bitimine kadar devam edilir. Bu kür her âdet döneminde birkaç ay uygulanır.

 

Dikkat:

Değerli okuyucu, tüm bu önerilerin bir yardımcı ve destekleyici olduğunu unutmayınız ve hekime gitmeden kendi kendinizi tedaviye kalkışmayınız.

 

Miyomu olan kadınlar dikkat!

Bazı kadınlarda miyoma veya miyomun büyüklüğüne bağlı olarak âdet kanamaları daha fazla olabilir. Hatta ara kanamalar da yaşayabilirler. Miyomu olan kadınların civanperçemi kürünü uygulamamalarını öneririm. Çünkü, civanperçemi miyoma bağlı kanamaları artırır.

 

Enteresandır ki, achillin ve achilleine maddeleri kanamayı durdurucu özelliği olan etkin maddelerdir. Bu özellikleri saf olarak (ilaç) alındıklarında geçerlidir. Civanperçeminin çayının içeriğinde bulunmaları durumunda bu etkilerini gösteremezler.

 

Şüphesiz ki, bunun en önemli nedeni civanperçeminin içeriğinde bulunan diğer etkin maddeler, Achillin ve achilleine maddelerinin kanamayı durdurucu özelliğini ortadan kaldırır.

 

Dikkat Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız.

 

Prof.Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...