Jump to content

Zihni Genç Tutan Gıdalar...


Renan

Önerilen Mesajlar

Okula gitmeden ve sınavlara girmeden daha zeki hale gelmek çok kolay! Beslenmenize güçlü gıdalar ekleyin ve beyninizin sizi etkilemesine izin verin. İşte zihninizi gençleştiren gıdalar:

 

1- Yumurta: Favori kahvaltı öğününüzde selenyum önemli bir maddedir. Yeterli miktarda selenyum aldığınızda beyniniz 10 yaş daha genç birinin beyni gibi işler. Günde 55 mikrogram selenyum almaya özen gösterin. Her yumurta 14 mikrogram selenyum içerir. Bizim önerimiz şu; sebzeli ve yumurtalı bir omlet yiyin. Bir bütün yumurta ve üç veya dört yumurta beyazıyla bu omleti hazırlayın.

 

2- Yeşillikler: Koyu yeşil renkli bu tür sebzelerde beyin dostu karotenoid ve flavonoid'lerden sıkça bulunur. Bunlar da zihninizin gençleşmesini sağlar. Her gün bu sebzelerden birkaç porsiyon yemek yaşlanmaya bağlı zihin yavaşlamasını yüzde 40 oranında azaltır.

 

3- Yaban mersini: Bu meyvenin içerisindeki bileşenler beyin hücrelerinin yaşlanmasına neden olan ve Alzheimer hastalığıyla da bağlantısı olan iki işlemden korunmanızı sağlar. Bunlardan biri iltihaplanma diğeri de oksidasyondur...

 

4- Ceviz ve balık: Somon, ceviz ve alabalıkta bulunan Omega-3, beynin genç kalmasını sağlar. Omega-3'ü ister besinlerden isterseniz de ek vitaminlerden alabilirsiniz. Günde 600 mg beyin hücrelerinin tamiri için idealdir.

 

5- Hardal: Sarı hardalda bulunan zerdeçal beyin hücreleri için çok faydalıdır. Tek ihtiyacınız olan her gün 17 miligram zerdeçal tüketmektedir. Bu miktar, bir çay kaşığı hardalın içerisinde bulunur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...