Jump to content

Gözbebeği İltihabı...


Renan

Önerilen Mesajlar

Göz bebekleri iltihapları, gözün herhangi bir kaza sonucu yaralanması ya da romatizması olan hastaların ciddi şekilde üşütmeleri neticesinde oluşmaktadır. Bazı durumlarda şeker hastalıkları, burun hastalıkları ve frengili hastalarda da görülmektedir. Göz bebekleri iltihabı, vakit geçirmeden tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

 

Göz bebekleri iltihaplarının belirtileri, fazla ışığa bakmakta sıkıntı olur. Gözlerde ve gözlerin alt bölümünde ciddi ağrılar olmaktadır. Gözlerde kızarıklıklar ve sulanmalar görülmektedir. Gözdeki renkli kısım olan iris’in etrafının koyu olduğu görülür. Soğuk algınlığı sonrasında oluşan iltihaplarda, bazı bitkisel çözümlerde vardır. Birkaç örnek vermek gerekirse;

 

1- 1 avuç fesleğen havanda dövülerek lapa haline getirilir. Temiz bir gaz bezine konulduktan sonra göz kapaklarının üzerine konulur. Bu uygulama bir gece bu şekilde bekletilir ve kalkıldığında ılık bir suyla yıkanır.

 

2- İkinci bir örnek verecek olursak 1 su bardağı kaynak suyuna 1 kahve kaşığı çay ve 1 kahve kaşığı kuru nane koyulur. % dakika kadar bekletilip süzülür. Artan posası bir gaz bezine yayılır ve gözlerin üzerine konulur.

 

3- 4 bardak suya 2 tutam kuru mürver çiçeği ilave edilir. 15 dakika kadar kaynatılır ve sonrasında süzülür. Çay kaşığı ile günde 3 defa içilir.

 

Bir diğer iltihaplanma türü de göz kapağı iltihaplanmasıdır. Bununla ilgili de bazı bitkisel çözümleri verelim istedik;

 

1- 1 diş sarımsağı iyice ezerek iltihaplanan bölgeye sürebilirsiniz. Yaklaşık 6 saat sonra ılık suyla yıkanmalıdır.

 

2- Yarım su bardağı sıcak suyun içine yarım kahve kaşığı karbonat ilave edilir ve iyice karıştırılır. Bu karbonatlı suyla göz kapaklarına banyo yaptırılır.

 

3- Yarım su bardağı sıcak suya 1 kahve kaşığı sofra tuzu eklenir. İyice çalkalandıktan sonra göz kapaklarına bu suyla banyo yaptırılır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...