Jump to content

Göz Tembelliğine Erken Teşhis...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Çocukluk çağında görülen en önemli göz problemlerinden biri de göz tembelliği. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı, göz tembelliği tedavisine ne kadar erken başlanırsa başarı şansının da o kadar yüksek olduğunu bildirdi.

 

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı, konuyla ilgili açıklama yaptı. Göz tembelliğinde tedavinin esasının zayıf gözün kullandırılmasına dayandığı vurgulanan açıklamada, şu bilgiler verildi: "Bu, sağlam gözün özel bir bandajla haftalar bazen aylar boyunca kapatılması ile

yapılır. Şaşılıkta eğer bir cerrahi müdahale yapılacaksa genellikle önce göz tembelliği giderilmeye çalışılır. Ameliyat öncesi belli bir dönem kapama tedavisi yapılır, ameliyat uygulanır, daha sonra bir müddet daha kapama yapılmaya devam edilir.

 

Aileler ne yazık ki kayma ameliyatından sonra her şeyin yoluna girdiği düşüncesiyle kapama yapmayı bırakabilirler. Tek başına cerrahi müdahale, oluşmuş göz tembelliğini gideremez. Göz doktorunuz kapamanın nasıl yapılması gerektiği ve kapama sırasında ne gibi şeyler yapılması gerektiğini size açıklar. Bundan sonrası ise tamamen sizin sabrınıza kalmıştır. Çocuklar kapama yapılmasından hiç hoşlanmazlar. Ve bunu reddederler. Ancak ebeveyn olarak bu dönem, sizin ilgi ve sabrınızla, başarılı bir şekilde yaşanabilir. Başarıda en önemli nokta göz tembelliğinin teşhis zamanıdır. Eğer erken teşhis ve düzenli tedavi yapılırsa çoğu kez normal görmeye ulaşılabilir. 8 yaş sonrasında yapılacak kapamanın herhangi bir faydası olmaz."

 

Katarakt gibi sebeplerle ortaya çıkan göz tembelliklerinde çok seri davranmak gerektiğinin dile getirilen açıklamada, erken bebeklik dönemlerinde cerrahi ve kapama tedavileri ile müdahale yapılması gerektiği belirtildi. Ailede şaşılık ya da göz tembelliği bulunan başka birinin olması

halinde göz muayenesinin 3 yaşından önce yapılması gerektiğinin vurgulandığı açıklamaya şöyle devam edildi: "Bebeklerin gözleri içe dönük gibi durmaktadır. Bunun sebebi burun kökünün daha geniş olması ya da göz kapağının iç tarafında deri kıvrımının bulunmasıdır. Yaş ilerledikçe bu

görüntü ortadan kalkacaktır. Bu durumun tam olarak aydınlatılabilmesi için mutlaka bir göz muayenesi yapılmalıdır. Gerçekten şaşılık olanlarda ise düzelme olmayacaktır. Yalancı ve gerçek şaşılık arasındaki fark ancak göz doktoru tarafından teşhis edilebilmektedir."

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...